М арсианският хеликоптер Ingenuity е извършил шестия си полет преди няколко дни, съобщава НАСА. Този път обаче е имало неочаквана "аномалия" по време на полета, заради която са се наложили допълнителни анализи.
Задачата на полета е била разделена на няколко стъпки. Първите са преминали успешно: издигане на 10 метра височина и полет от 150 метра на югозапад със скорост 4 метра в секунда.
След това е трябвало да се направи завои и да се насочи на запад в продължение на 15 метра и да прелети още 50 метра на североизток и да кацне. Именно преди първия завой Ingenuity е започнал да променя скоростта си и да се накланя напред-назад, като аномалията е продължила до края на полета.
Китайски космически апарат успешно кацна на Марс
Проблемът не е попречил на хеликоптера да кацне успешно. Сензорите са успели да съберат и информация за неговото естество. Оказват се няколко причини - промени с по над 20 градуса в ъгъла на атака на витлата, по-различни команди и резки скокове в консумацията на енергия.
Системата за управление анализира постоянно движението на машината и може да прави корекции до 500 пъти в секунда. Добавена е и камера за навигация, която да коригира грешките на системата и да ѝ помага чрез правенето на 30 кадъра в секунда. Те се анализират от системата и алгоритъм преценява какви команди да подаде към управлението, за да запази стабилността и посоката на движение.
НАСА записа звука от полета на марсианския хеликоптер
Оказва се, че около 54 секунди след началото на полета се е проявил дефект в поредицата от изображения. Един кадър е бил загубен, което е породило и сменена час на всеки следващ кадър. Именно това е довело до объркването на алгоритъма, който разчита и на точния час на всеки кадър, за да предвижда командите си.
Предвидените допълнителни системи за стабилизация са успели да запазят хеликоптера и да му помогнат да се приземи успешно в рамките на 5 метра от зададената дестинация. Фактът, че камерата спира да прави снимки в процеса на кацане, също е улеснил хеликоптера.
Прототип на Starship направи първото си успешно кацане
Така шестият полет се е оказал неочакван тест за допълнителните системи, които учените са разработили за хеликоптера. Учените казват, че ще се възползват от непредвидената ситуация и ще анализират събраните данни внимателно. Датата на следващия полет все още не е насрочена.
Марсианският хеликоптер с нови рекорди при третия полет
Мъск: Ще има хора на Марс след 5 години и половина
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!