М исията Mars 2020, която предвижда изпращането на марсоход от ново поколение на Червената планета, ще направи и още едно историческо постижение. Тя ще е първата, която ще реализира полет в рехавата атмосфера на Марс. Това ще стане възможно благодарение на специалния хеликоптер, който НАСА разработва и ще пътува заедно с марсохода догодина.
НАСА получи задача да прати хора на Луната до 5 години
Скафандрите на НАСА провалиха първата женска разходка в космоса
Въпросният хеликоптер вече е направил първия си тестов полет тук на Земята. Полетът е бил в края на януари т.г., съобщи космическата агенция. Той е част от финалните тестове, които проверяват всеки детайл по хеликоптера и как той ще се справя с условията на Марс.
Изкуствена гравитация може да помага на космонавтите
Преди полета с реалния хеликоптер, учените са използвали негово копие, което има няколко полета за общо 75 минути. Тестовият полет на все още безименния хеликоптер е бил във вакуумна камера в Космическия симулатор на лабораторията на НАСА в Пасадена, Калифорния.
"Марсианската атмосфера е само около 1% от плътността на земната. Тук няма къде да отидем на подобно място и затова си го създадохме", коментира МиМи Аунг, един от ръководителите на проекта. Вакуумната камера е симулирала условията на марсианската атмосфера възможно най-близо, включително пропорциите на веществата в нея. След това е симулирана и по-слабата гравитация чрез моторизиран ремък, който да осигурява непрекъснато дърпане на хеликоптера със сила, която да "отслабва" земната гравитация до нивото на марсианското притегляне.
Хеликоптерът е летял една минута на 5 см. височина. "Това ни беше предостатъчно, за да съберем нужнидте данни и да се убедим, че всичко по хеликоптера работи и той може автономно да се справя с атмосферата", коментира Теди Цанетос, един от ръководителите на тестовете.
Апаратът е изработен от над 1500 части, като тежи 1,8 кг. По план следващият му самостоятелен полет трябва да е на Марс. Той ще потегли към Червената планета през 2020 г., като трябва да пристигне на нея през февуари 2021 г. Няколко месеца след това ще започне с кратки, 90-секундни тестови полети, а след това ще изследва Марс от високо.
НАСА откри "космическо гюле", което лети с над 4 млн. км/ч
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!