П рез последните няколко години пазарът на смартфони изпитва доста трудности. Той не успява да продължи големите ръстове, които записваше преди време. Изобилието от нови модели не стихва, дори е по-голямо от всякога. Въпреки това все по-често новите модели се посрещат с по-малък ентусиазъм, а продажбите на флагманите бележат спад за сметка на по-евтините предложения.
Apple се бори да привлече внимание с три нови iPhone-а
Старите модели на iPhone ще се обезценят с 30% до дни
Производителите сякаш не могат да намерят точната формула, която да накара потребителите отново да тръпнат от очакване от появата на нов модел. Същият проблем има и Apple. Новият iPhone 11 беше посрещнат най-вече с подигравки заради разположението на камерите си, които бяха сравнени с котлони, играчки и какво ли още не.
Добре познатото ново
Съществени промени в iPhone 11 няма. Да, телефонът има по-нов и по-мощен хардуер и по-добри камери, но няма реална коренна промяна, която да накара дори запалени фенове на Apple веднага да поискат да сменят сегашния си телефон, особено ако той е от миналогодишния модел.
Какво трябва да знаем за Android 10
Има ли смисъл от рестартирането на Android
Подобни проблеми има и при другите компании. След като вече трудно могат да предложат коренно различен дизайн или недостижимо мощен хардуер, компаниите се насочиха към камерите. Те станаха основен фокус, като производителите започнаха да предлагат по няколко камери в устройството с различни способности и конфигурации.
Това обаче също е временно решение. Не може да се очаква, че компаниите ще започнат да добавят по 5-6 и повече камери само и само да отличават телефоните си от останалите. Развитието на сензорите също постепенно ще достигне връхна точка, от която напредъкът ще се забави. Постепенно големият брой камери с различни функции ще са нужни главно на големите почитатели на фотографията и професионалистите, като ще се превърнат главно в нишов продукт.
Друго "спасение" на смартфоните е изкуственият интелект. Производителите търсят все повече варианти да интергират изкуствения интелект в най-различни функции. Модерните смартфони постепенно започват да предвиждат желанията на потребителите, да автоматизират все по-голяма част от дейностите с тях и да се опитват да впечатляват хората с възможностите си. Телефоните използват умните алгоритми и за да подобряват качеството на снимките, да предлагат по-интерактивни функции и др. Дори и това обаче не се оказва достатъчно, за да върне еуфорията по смартфоните. Същият неуспех отбелязват и виртуалната и добавената реалност.
А сега накъде
Сега индустрията се опитва да спечели потребителите със сгъваемите смартфони. И тук обаче трудностите се оказаха повече от очакваното. Първоначално всичко изглеждаше идеално. Интересът на потребителите беше доста сериозен, ентусиазмът също. Хората харесват идеята да имат компактно устройство, което да предлага доста по-голям и удобен дисплей. Освен това сгъваемите смартфони предлагат много повече възможности за дизайнерите да развихрят творчеството си и да създадат по-открояващи се и различни устройства.
Как да освободим повече място в телефона си
За съжаление и този ентусиазъм утихна бързо. Първо, заради високите цени на устройствата. Те около 2000 долара за моделите на Samsung и Huawei. И докато потребителите бяха готови да изчакат някоя и друга година, за да може технологията да се развие и поевтинее, то друг проблем сериозно охлади желанията им - устройствата се оказаха прибързани и не готови за пазара. В крайна сметка и двете компании ги отложиха с месеци докато усъвършенстват дизайна им и ги направят по-здрави. Това обаче беше достатъчно още повече да разколебае потребителите.
Междувременно хората започнаха да се пренасочват към по-евтините модели. А производителите нямат избор, освен да ги последват. Така много компании вече предлагат по-достъпни смартфони с актуален хардуер и функции, които доскоро бяха налични само във флагманите. Само така обаче производителите могат да задържат потребителите към своя бранд и конкуренцията се измества в ниския и средния ценови клас.
Разбира се, интерес към флагманите винаги ще има, но той става все по-нишов. А за производителите в момента остава въпросът какво да направят, за да успеят отново да грабнат вниманието с нещо наистина ново. За сега те сякаш нямат отговор или той все още е далеч от готов за пазара.
Подобреният Galaxy Fold е готов и излиза през септември
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!