У чени от Китайския университет по наука и технологии заедно с техни колеги от Университета на Виена са разработили нов метод за пренос на голям обем квантова информация. Той може да се използва за създаване на квантов интернет, който да съпътства и самите квантови компютри, съобщава онлайн изданието Technology Review на Масачузетския технологичен институт (MIT).
Учени върнаха времето назад чрез квантов компютър
Учените са намерили начин да изпращат голямо количество данни чрез т.нар. кютрити. Това е квантовият еквивалент на битовете при сегашните компютри. За разлика от битовете, които могат да са само или нула или единица, кютритите могат да са и двете стойности едновременно. Това им позволява да пренасят по-голяма информация, която да се пренася на големи разстояния чрез квантова телепортация.
Google наближава "квантовото превъзходство" с нов чип
Китай създаде непробиваем квантов сигнал от сателит
Противно на името, квантова телепортация не означава, че един елемент изчезва от едно място и се появява на друго. Всъщност, става дума за процеса на квантовото заплитане. При него частиците могат да влияят една на друга и да променят състоянието си дори и да се намират на различни краища на планетата.
Квантовата телепортация използва този процес, като получател и изпращач получават по един кюбит от заплетена двойка. Кюбитът на изпращача след това взаимодейства с кюбит, в който се намира информацията. Специална система може да променя и да следи взаимодействието между кюбитите и я отразява и при отдалечения кюбит от заплетената двойка, който е при получателя. Така информацията от изпращача почти мигновено пристига и при получателя.
При кютритите е още по-сложно, защото те могат да се поляризират в три измерения едновременно и следователно носят още повече информация. Това ги прави доста по-трудни за работа. Учените обаче казват, че са открили как да извършат първата част от процеса - изпращачите да могат да взимат информацията от източника и да я препращат.
Intel създаде 49-кюбитов квантов процесор
Все още обаче остава втората стъпка - процес, който да следи каква точно информация е била телепортирана. Според учените това е по-лесната задача, особено след като първата част от процеса вече е налична. Все пак, работата по нея може да отнеме доста време преди да е приложима.
Създаването на квантов интернет е от голямо значение за бъдещето на квантовите компютри. Подобно на тях, квантовата мрежа ще е практически непробиваема без това да остави следи. Всяко вмешателство в процеса променя квантовото състояние на кюбитите и/или кютритите и моментално става ясно, че има намеса. Освен това подобна мрежа ще може да се справя със значително по-голямата изчислителна мощ и капацитет на квантовите компютри и ще им позволи да разгърнат своя потенциал още повече.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!