Д ържавният секретар на Великобритания Прити Пател се обяви категорично против плановете на Meta да въведе пълно криптиране на услугите си, съобщава The Telegraph. В собствен коментар за вестника, Пател твърди, че това ще е "гротескно предателство".
Според Пател, въвеждането на пълно криптиране на комуникацията в чат приложението Messenger директно ще застраши децата и тяхната сигурност. Компанията иска да криптира съобщенията в Messenger от няколко години, като все отлага въвеждането на функцията.
Последните ѝ планове са криптирането на съобщенията и гласовите разговори да бъде активирано по подразбиране през следващата година. За сега само WhatsApp предлага пълно криптиране, а Messenger дава опция за ръчното активиране за всеки чат по отделно.
Twitter допуснала сериозни пропуски в сигурността си
Според властите пълното криптиране носи повече вреди, отколкото ползи. Една от причината е, че с него става много по-трудно да се откриват разпространители на съдържание с насилие над деца.
Много извършители на подобни действия използват социалните мрежи, за да намират и атакуват деца, казва Пател. Затова е важно институциите да имат достъп до нужната информация, за да идентифицират децата в снимките и да ги защитят, допълва Пател.
Meta обяви стратегия за защита на избори
Google няма да филтрира политическите имейли
Наскоро британските институции за национална сигурност и национална киберсигурност се обявиха в подкрепа на балансиран метод, при който съдържанието се сканира в устройствата на потребителя. Принципът на действие е като предложения от Apple миналата година, но в крайна сметка компанията се отказа от него заради недоволството.
Пред Guardian Meta коментира, че според експертите подобни методи подкопават криптирането и застрашават личното пространство на потребителите, както и сигурността и правата им. "Не толерираме насилието и изнудването на деца в нашите платформи и работим по решения, които не изискват вмешателство и сканиране на личните разговори на потребителите. Искаме да предотвратим вредите да се случват, а не да ги засичаме след като са се случили", казва компанията.
Тя призовава потребителите да подават сигнали, когато открият или получат вредно съдържание и съобщения. Компанията продължава да работи и с външни институции и експерти, които да помогнат за решаване на проблема. Тя не коментира конкретното искане на Пател да не се въвежда криптирането, като не дава и нова информация кога ще се случи.
САЩ може да съдят Google заради онлайн рекламите
Подслушват ли ни Facebook и Instagram?
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!