М илиарди хора използват социалните мрежи всеки ден и за повечето от тях тези платформи са средство за комуникация, информация и забавление. Но освен ползи, социалните мрежи имат и своите рискове. Един от тях е финансови измами, които според данни на американската Федерална комисия по търговия (FTC), растат с голямо темпо.
FTC публикува нов доклад, в който отчита, че от 2021 г. до края на първото полугодие на 2023 г. крайните потребители само в САЩ са загубили 2.7 млрд. долара от онлайн измами в социалните мрежи. И това са само загубите, за които е подаден официален сигнал. Реалната сума вероятно е още по-висока.
44% от измамите са фалшиви обяви за покупка или продажба на стоки в социалните мрежи. Най-честото оплакване е, че купувачът така и не получава платената стока.
Четирите най-големи заплахи за Mac компютрите
Повечето от тези имами са за сравнително малки суми, но компенсират с количеството си. По-голямата част от финансовите загуби идват от онлайн измами за инвестиции. Чрез тях са отчетени 53% от всички откраднати пари, макар самите измами да са 20% от всички в социалните мрежи.
Очаквано, най-честата измама в тази категория е свързана с криптоактиви. Над половината от парите са откраднати чрез криптовалути.
Втори по популярност са онлайн романсите. Измамници се опитват да откраднат пари от хората чрез фалшиви профили, онлайн връзки и обещания за общ живот или молби за помощ. Този тип измами засега са около 6% от всички, но чрез тях се крадат 14% от парите в социалните мрежи, докато при фалшивите обяви са само 8%.
Още 27% от парите се крадат от различни по вид измами в социалните мрежи. Сред тях е хакване на профил и използването му за свързване с неговите приятели с молба за изпращане на пари. В такива случаи се препоръчва свързване с човека по друг канал за потвърждение.
FTC препоръчва на хората да са внимателни в социалните мрежи и да не бързат да дават пари за оферти, инвестиции, потенциални любовни отношения и т.н. Хората трябва да правят проверки на офертите за инвестиции, да проучат фирмите и хората зад тях. FTC препоръчва хората да ограничат кой може да вижда публикациите им в социалните мрежи, защото често измамниците ги преглеждат преди да осъществят контакт и да ги изберат като мишена.
Apple потвърди, че iPhone 15 Pro прегрява заради бъг
Apple поправи три нови "дупки" за атака на iPhone
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!