Google днес закрива един от старите си, но и неуспешни проекти - социалната мрежа Google+. Тя така и не успя да спечели потребителите и въпреки че през годините компанията се опитваше всячески да мотивира използването ѝ, Google+ си остана пустеещ виртуален свят с миниатюрно население.
Денят, в който Google съвсем не на шега превзе имейлите
Google въвежда поддръжка на "динамични имейли"
Google+ стартира през 2011 г., като опит да се конкурира с Facebook и Twitter. Това беше четвъртият опит на Google да си направи своя социална мрежа. Компанията се опита да я отличи от останалите чрез създаване на "кръгове", в които потребителите можеха да разпределят своите приятели, контакти и други профили, които искат да следят.
Хубаво, но...
И макар Google+ да има своите добри идеи и решения, като цяло социалната мрежа не успя да убеди потребителите, че е по-лесна и удобна от останалите. За мнозина "кръговете" се сториха твърде сложни и дори излишни. Хората просто искаха да могат да споделят лесно и бързо и да комуникират помежду си. Те не харесаха и идеята Google+ да се вплита в останалите услуги на Google и искаха социалната мрежа да е отделна от техния имейл, календар, чат и др.
Услугите, които са алтернатива на Google
След като не стана с добро, Google опита с по-натрапващи тактики. През 2013 г. компанията обяви, че Google+ става неизменна част от YouTube. Преди това потребителите имаха отделни профили за Google+ и YouTube и можеха да ги слеят само, ако искат. В опит да увеличи броя потребители, които активно използват социалната мрежа, Google обяви, че коментарите в YouTube вече са част от Google+. Компанията направи същото и с "харесването" на клипове и дори отзивите за приложения в Google Play Store.
Очаквано, изкуственото "наливане" на активност от други места в Google+ не се отрази на социалната мрежа. Тя може да изглеждаше по-пълна със съдържание, но потребителите рядко реално взаимодействаха с него през Google+ и предпочитаха да използват първоизточниците на това съдържание. Така, макар виртуалният свят на Google+ да имаше повече блещукащи светлини, улиците му продължаваха да са пусти.
Неочаквано дългият край
След това Google влезе в режим "струваше си да се опита". От 2014 г. компанията започна постепенно да отделя услугите си от социалната мрежа. Коментарите на YouTube бяха "върнати", а някои функции на Google+ бяха отделени като самостоятелни услуги, Hangouts например.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Google закри социалната си мрежа след пробив на данни
Това предвещаваше неизбежно, но все пак Google продължаваше да пази социалната си мрежа. Макар и малко, в нея все пак имаше известно количество активни потребители и общности. Google сякаш се надяваше, че един ден интересът към социалната мрежа ще се върне, особено на фона на проблемите на Facebook и намаляването на активността на потребителите в конкурентната платформа.
Google+ обаче така и не доживя този ден. Вместо това през миналата година компанията обяви, че на 2-ри април 2019 г. ще закрие Google+. Решението дойде на фона на съобщение от Google, че проблем в сигурността на социалната мрежа е осигурил достъп до данните на 52 млн. потребители на трети лица - създатели на различни приложения.
Изглеждаше това беше поводът, който Google чакаше. В блога си компанията бързо използва случая, за да обяви, че Google+ всъщност не е толкова популярна и 90% от потребителските сесии са по-малко от 5 секунди. Google обяви още, че поддръжката на Google+ е много сложна и трудно може да отговори на очакванията на потребителите. За компанията е нерентабилно да продължава да поддържа Google+ за крайни потребители и е решила да я прекрати.
ЕС глоби Google с още 1,49 млрд. евро
Реакцията на Google изглеждаше доста изненадваща и бърза, особено като се има предвид упоритостта на компанията да поддържа платформата години наред. Дали Google просто не е искала да спре платформата без видима причина, за да не изглежда като признаване на провал, или последният проблем е прелял чашата, ще остане неясно. Google+ отива в историята, а изглежда, че компанията си е научила урока и няма да прави нов опит за социална мрежа... поне засега.
Google стана на 20 г. Вижте интересни факти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!