К ошмарът на Google започва да става реалност. Това са заключенията на ИТ анализатори и експерти, обобщени от Ars technica, след като американският Департамент по правосъдие внесе в съда исканията си за наказания на ИТ гиганта.
През август т.г. Google загуби знаково дело, след като съдът прие аргументите на Департамента и няколко щата, че компанията е нарушила антимонополните закони. Тя беше обвинена, че популяризира търсачката си през другите си продукти и кара производители на устройства да подписват ексклузивни споразумения.
Съдът отсъди в полза на обвинението и премина към определяне на наказанията. Процедурата включва възможност за обвинителите да опишат какви мерки искат, а съдът ще прецени кои от тях да наложи на Google. В сряда Департаментът е внесъл исканията, като сред тях няма изненади от първоначалните слухове.
Накратко, Департаментът предлага на Google да бъде забранено да сключва подобни ексклузивни споразумения, да отдели Android от Google Play и търсачката (т.е. да не е задължително трите продукта да са в общ пакет), повече свобода за рекламодателите и за администраторите на интернет страници. Най-голямото искане е Google да продаде интернет браузъра Chrome като отделен бизнес, тъй като именно чрез него популяризира търсачката си и има много голям дял на потребление. Продажбата на Chrome не е задължителна, а е предложена като мярка, ако другите стъпки не дадат резултат.
САЩ ще поискат Google да продаде част от бизнеса си
Квантовите компютри са близо до реалността чрез AI
Добрата новина за Google е, че Департаментът не поиска продажбата и на Android или на търсачката. Имаше и такава вероятност, но в крайна сметка обвинителите са преценили да не предлагат това.
И в този случай Google очаквано не е доволна. Компанията обяви, че предложените мерки са много крайни и далеч отвъд правния обхват на делото. Според директора по правни въпроси на Google Кент Уолкър, това е "радикална" намеса в работата на компанията. Уолкър твърди, че евентуална продажба на Chrome ще застраши сигурността и поверителността на потребителите му, голяма част от които са американци.
Microsoft показа първия си "облачен" компютър
Компанията изтъква, че такъв ход ще е вреден и за конкуренцията, защото Mozilla например получава дял от приходите от Chrome и развива своя браузър. Ограниченията за AI бизнеса пък ще застрашат лидерството на САЩ в технологиите, смята Уолкър.
Делото започна през 2019 г. по време на първия мандат на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. По ирония на съдбата именно сега той може да се намеси и да намали наказанията за Google. По време на предизборната кампания той намекна, че може да има "по-честни" начини да се прекрати монополът на Google, без компанията да бъде разцепвана.
Лий Хепнър е адвокат, който специализира по антимонополни дела. Той коментира пред Ars technica, че администрацията на Тръмп има време да се запознае с казуса и да прецени дали да се намеси. Хепнър смята, че предложенията на Департамента са премерени и институцията е успяла да се въздържи да поиска най-крайните мерки, което дава по-голям шанс да бъдат приети и намалява вероятността съдът да ги отхвърли или да нареди преработката им. Освен това парира твърденията за радикалност, смята Хепнър.
От търсачката DuckDuckGo, един от основните конкуренти на Google, се съгласяват. В тяхна позиция, от компанията казва, че предложените мерки ще "освободят пазара на търсачките от незаконната хватка на Google" и смятат, че "няма нищо радикално" в предложенията. Тя дори обвинява Google в цинизъм заради начина, по който изтъква сигурността и поверителността на хората докато събира данните им.
Android ще предупреждава за опасни приложения
Ако съдът приеме предложенията на Департамента, Google ще трябва да се съобрази с тях за срок до 10 години. На петата година мерките и резултатите ще бъдат прегледани. Ако Google не успее да покаже, че целите са постигнати, ще бъдат удължени с още 5 години. А основното изискване за това ще е пазарен дял при търсачките под 50%, което ще е трудно постижение.
Една от целите на мерките е други компании да бъдат накарани да навлязат на пазара. Хепнър дава за пример Apple. В момента компанията няма своя търсачка, а използва тази на Google по подразбиране. Срещу това получава по 20 млрд. долара годишно. Ако ексклузивните споразумения бъдат прекратени, Apple ще остане без тези пари и това може да я мотивира да си направи своя търсачка, смята Хепнър.
AI ще бъде помощник и на родителите
Google ще може да сърфира в интернет вместо нас
Ако това се случи, кошмарът на Google ще придобие още по-големи размери. Тогава компанията ще трябва да се справя не само с последствията от наказанията и евентуалното отделяне на бизнеси, но и по същото време да се бори с много по-големи и силни конкуренти.
Умните очила на Meta са проблем за всички
Microsoft Copilot вече може да чете, говори и мисли
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!