Учениците над 16 години и студентите могат вече да се регистрират за участие в следващото издание на Microsoft Imagine Cup, най-голямото академично състезание в областта на технологиите в световен мащаб.
Онлайн регистрацията е на адрес ImagineCup.com.
През последното десетилетие повече от 1,65 млн. учащи се от целия свят са участвали в надпреварата, като са създали приложения и игри, насочени към решаването на някои от най-трудните световни социални проблеми.
Състезанието предоставя възможност на студенти с всякакъв академичен профил да си сътрудничат, да разработват нови технологии, да създадат бизнес план и да получат ценна информация как да реализират практически идеите си.
Участниците са в отбори от максимум четирима души. През годината te минават през няколко кръга на местни елиминации, а най-добрите се класират за Световните финали.
Там участниците мерят сили в силно конкурентна международна среда. Победителите получават парични награди на обща стойност 300 хил. долара.
Финалите всеки път са в различен град из света
Тазгодишното издание на надпреварата е единадесето по ред. Първото състезание беше организирано през 2003 г. в Барселона и в него се включиха студенти от 25 страни.
През 2012 г. финалите бяха в Сидни, където за приз се бориха над 350 студенти от 75 държави. Сега Imagine Cup ще се проведе в Санкт Петербург, Русия.
Като разширява фокуса си върху нововъведенията и предприемачеството, тазгодишното издание се основава на двата най-популярни сегмента сред студентите през последните 10 години - социалното въздействие и игрите.
Категориите за 2013 г. са:
Социална отговорност: Тук ще бъде отличено софтуерно приложение, разработено на "Майкрософт" платформа, с най-голям потенциал за положително въздействие върху човечеството. Проектът, например, може да е насочен към проблеми от социалната сфера, образование или здравеопазване.
Игри: Забавните игри трябва да насочени към младежи и разработени на "Майкрософт" платформи (Windows 8, Windows Phone, Kinect за Windows Software Development Kit и Xbox Indie Games).
Иновации: Тук ще бъдат отличени приложенията, които вдъхновяват потребителите и им дават достъп до най-новото, независимо дали е социална мрежа, онлайн магазин или търсачка, разработени с "Майкрософт" технологии и инструменти.
Освен посочените конкурсни категории, студентите могат да се регистрират за участие и в т.нар. "предизвикателства" (challenges), насочени към използването на специфични технологии и платформи, включително Windows 8, Windows Azure и Windows Phone.
Финалистите имат възможност да кандидатстват за т.нар. Microsoft Imagine Cup Grants. Това е 3-годишен план за финансово подпомагане на младежите, чийто бюджет е 3 млн. долара.
С тези грантове "Майкрософт" стимулира студентите към
практическата реализация на техните идеи
У нас локални елиминации се организират от 2007 г. На националните финали са се състезавали общо 26 отбора със студенти от Технически университет в София, Софийския университет "Св. Климент Охридски" , Техническия университет във Варна, Нов български университет, Американския университет в Благоевград и Бургаския свободен университет.
До световните финали са стигали общо седем български отбора (една страна може да има и повече от един отбор на финалите).
През 2007 г. отбор Bookvar (СУ) създава софтуерен продукт, подпомагащ обучението и работата в екип, чрез използването на техниката "mind map". След световните финали в Южна Корея отборът създава собствена фирма, която продължи работата върху изграждането и разпространението на продукта.
През 2008 г. отбор Atlas (ТУ-София) изгражда система за засичане и предотвратяване на горски пожари и обезлесяване. На финалите във Франция той се класира на първо място в една от специалните категории - Engineering Excellence Achievement Award.
През 2009 г. отбор MindPoint (ТУ-София) представя софтуерната система Envision, която има за цел да подпомогне учителите в тяхната работа и да мотивира учениците да се включат активно в учебния процес.
На финалите в Египет отборът получи изключително високи оценки. От декември 2010 г. проектът вече се използва в САЩ, Кипър и Испания и в над 20% от училищата с начален курс на обучение в България.
През 2011 г. отбор Walk2Help (ТУ-София, СУ, НБУ) показа мобилно приложение, което стимулира ходенето пеша, ограничаването на вредните емисии, отделяни в атмосферата от моторните превозни средства, и даряването на средства за благородни каузи.
През 2012 г. отборът K-Vision (АУБ) събра най-много съдийски гласове у нас и представи страната ни на световните финали в Сидни. Техният проект C-Path има за цел да помага на хората с увредено зрение да се ориентират лесно в заобикалящата ги среда и да избягват препятствия, докато ходят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!