Известен американски физик постави съмнение бъдещето на закона на Мур.
Според теоретика Митио Каку в близките десет години правилото, което гласи, че на всеки 18 месеца броят на транзисторите в интегралните схеми се удвоява, ще престане на действа.
"Вече наблюдаваме забавяне в закона на Мур. При съществуващите технологии е невъзможно да бъдат удържани същите темпове на ръст в производителността", твърди Каку.
По неговите думи един от основните проблеми е топлоотвеждането, което с продължаване на миниатюризацията ще превиши определени стойности и чиповете просто ще се "топят".
Освен това е невъзможно безкрайно да се увеличава плътността на транзисторите. Според принципа за неопределеността на Хайзенберг, ще започне "изтичане" на електрони.
Тези проблеми могат да бъдат решени с появата на мащабируми квантови или молекулярни компютри.
Но дори и при тях законът на Мур ще започне да "издиша", убеден е Митиу Каку.
Стъпвайки на емпирични наблюдения, Гордън Мур дефинира едноименния закон, по който се развива полупроводниковата индустрия от пет десетилетия насам.
Първоначално законът предвиждаше 12 месеца за удвояване на броя на транзисторите в чипа, но по-късно периодът беше удължен на 18 месеца.
Наскоро Intel пусна Core процесори от трето поколение, известни като Ivy Bridge. Произведени по 22-нанометрова технология, новите чипове използват транзистори с триизмерна структура (tri-gate), която води до по-висока произвидителност и същевременно до подобрявана на енергийната ефективност.
Intel твърди, че новата процесорна архитектура продължава действието на закона на Мур.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!