Въпреки своите неголеми размери и население от само 1,3 млн. души, Естония е доста напреднала в ИТ сферата. Тя е родното място на "Скайп" (Skype.com), а наскоро страната стана и една от първите с изцяло функциониращо електронно правителство.
Сега в Естония започва нова напредничава програма - децата в училище, още от началния курс, да се учат на програмиране, пише сп. "Форбс".
Програмата ще обхване деца и младежи на възраст от 7 до 19 години. Идеята й не е от всеки ученик да стане бъдещ програмист, а младите хора да се справят по-добре в света на технологиите, компютрите и световната мрежа.
В Естония има 550 училища, а в пилотната програма, наречена "ProgeTiiger" ще вземат участие около 20-ина от тях. Проектът се основава на публично-частно партньорство, като правителството ще го финансира с около 70 хил. евро до края на годината.
Инициатор на програмата е Аве Лаурингсон. Идеята й хрумнала миналия декември.
В Естония децата се разхождат с iPad още докато са в памперси и си мисля, че трябва да се направи следващата логична стъпка по отношение на технологиите, казва Лаурингсон, която е мениджър на проекта.
Тя си дава сметка, че инициативата е доста смела. "Уникална е. Другите страни имат часове по програмиране в гимназията, но не и в началното училище.
Ние обаче искаме да променим старата идея, че компютрите и програмите са просто някакви неща сами по себе си. Те дават възможност за креативност, възможност да се използва технологията по "умен" начин", казва Лаурингсон.
Самата тя започва да се занимава с проекта след няколко години, прекарани в майчинство. Нейният 4-годишен син сега е в детска градина, но майка му вече мисли как да го запали по програмирането.
При най-малките ученици курсовете няма да са насочени толкова към овладяването на някой от езиците за програмиране, а по-скоро към развитието на качества, нужни за бъдещия програмист - логическо мислене и подход към справянето с математически проблеми.
Tiger Leap Foundation, фондацията, която стои зад проекта ProgeTiiger, вече има 16-годишна история. Зад гърба си има и някои сериозни успехи, като осигуряването на интернет във всяко естонско училище, например.
В рамките на четири години всички училища в страната се сдобиха с постоянна DSL връзка, което стана европейски прецедент.
Ние сме само 1,3 млн., така че не ни е трудно да развиваме подобни проекти, казва Лаурингсон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!