Украински отбор спечели надпреварата в най-важната категория "Софтуерна разработка" на състезанието Imagine Cup, което "Майкрософт" организира за десета поредна година.
Над 350 студенти от 75 държави пристигнаха за финалите в Сидни, а догодина състезанието ще се проведе в Санкт Петербург, Русия.
До последния кръг на надпреварата в "Софтуерна разработка" достигнаха шест отбора, които представиха впечатляващи проекти.
За най-добър беше избран EnableTalk -
проектът на украинския отбор quadSquad, който позволява на хората, използващи езика на знаците, да комуникират по-добре.
Чрез специално разработени сензорни ръкавици и друг хардуер и софтуер, създаден от студентите, украинското приложение разпознава знаците и ги превежда в думи. Първото място носи на тима и парична награда от 25 хил. долара.
На второ място се класира японският отбор Coccolo. Техният проект е насочен към пестенето на енергия.
All Lights представлява система от свързани светодиодни лампи, които комуникират една с друга единствено чрез светлинни лъчи, и умно се нагласяват според околните условия, така че да осигуряват оптимална светлина и да не се хаби повече електричество, отколкото е нужно.
Третото място остана за португалския тим. Техният проект wi-GO e автоматична пазарска количка, която "разпознава" своя собственик и го следва неотлъчно, докато той пазарува.
Разработена е с идея да бъде в помощ на хората с увреждания. Португалският екип има и по-специална причина да обърне внимание именно на този проблем - един от членовете му, 26-годишен младеж, е прикован в инвалидна количка от 12 години.
Студентите са разработили специално шаси, което се задвижва от електромотори. За него е закрепена пазарската кошница, управляващият модул и батерията, която може да се сваля, така че да се презарежда отделно, както и Kinect устройство, чийто сензори са използвани за следене на "собственика".
Количката wi-Go вече е процес на тестване в няколко супермаркета в Португалия. Младежите вече мислят за масово производство, както и развитие на продуктовата гама с колички за багаж по летищата, в складове и пр.
Останалите отбори от финалния кръг,
които не успяха да се преборят за призовите места, идват от Тайван, Нова Зеландия и Гърция.
Тайванският uCHAMPsys е проект, който представя на потребителите си възможността да оценят своето здравословно състояние и ги кара да водят по-здравословен начин на живот.
Използват сензор, вграден в ръчен часовник, който измерва множество показатели (включително и това колко се върти човек в леглото, докато спи), а приложението предлага хранителен режим, упражнения и други спортни дейности, съобразени с пола, възрастта и теглото на потребителя.
Новозеландският проект MobilEye беше от групата, в която участваше и българският отбор - предлагащи помощ за незрящите. Новозеландците са разработили мобилно приложение, което прави снимка чрез смартфон и след това може да "каже" на собственика му каква е светлината (дали не са останали включени лампите, например), какъв е цветът на снимания обект, както и да разпознава текст.
Ако никоя от тези опции не е достатъчна, снимката може да се изпрати на приятели на незрящия онлайн или на специален екип по поддръжката на приложението, които да обяснят какво има на нея.
Последният от шестицата бе отборът на Гърция, Symbiosis, който предлага програма за болните от Алцхаймер.
Награди бяха раздадени още в категориите "Дизайн на игри" (за X-Box и за телефон); както и в няколко мини-надпревари: IT Challenge, Kinect Fun Labs Challenge, Windows Azure Challenge, Windows Metro Style App Challenge, Windows Phone Challenge.
Наградата "Хората казаха", присъждана чрез онлайн гласуване, отиде при отбор от Индия.
Отличието за природа и устойчиво развитие взе Германия, а наградата за проект на здравна тема грабна Италия.
Всички тимове, стигнали до финалите в Сидни, могат да кандидатстват за
финансиране по тригодишна програма на "Майкрософт"
По нея ще бъдат отпуснати 3 млн. долара, така че студентите да могат да реализират на практика своите идеи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!