Пиратството при софтуера, инсталиран върху персонални компютри у нас остава 68% през 2008г.
Това показа шестото глобално проучване на софтуерното пиратство, публикувано днес от Сдружението на издателите на бизнес софтуер (СИБС).
В половината от изследваните 110 страни ръстът на пиратсвото спада, а едва в 15% от тях се наблюдава покачване.
Загубите за софтуерната индустрия в резултат на пиратството у нас са се покачили със 121% до 139 млн. щатски долара в сравнение с 2007 г., когато са 63 млн. долара.
Това показа независимо изследване, извършено в 110 страни от Интернешънъл Дейта Корпорейшън (IDC), световният лидер в областта на маркетинговите проучвания и прогнози.
“Сравнен с цифрите за другите държави членки на ЕС, ръстът на софтуерното пиратство у нас остава висок в резултат на някои несъвършенства в законодателството, които не бяха отстранени през 2008 г.”, заяви Велизар Соколов, юридически представител на СИБС у нас.
Независимо от това, тази година България беше оставена за трета поредна година извън списъка на правителството на САЩ на държавите, които нарушават правилата на интелектуална собственост.
Средният за Европейският съюз ръст на софтуерното пиратство за 2008г. е 35%.
В Централна и Източна Европа, страните с най-висок ръст на софтуерно пиратство са Грузия с 95%, Армения с 92%, Азербайджан с 90% и Молдова с 90%.
Сред страните с най-нисък ръст са Чешката република с 38%, Унгария с 42% и Словакия с 43%.
Русия бележи най-голям успех, снижавайки ръста на пиратството с пет пункта до 68%, като за последните шест години общият спад е с 19 пункта.
На световно ниво софтуерното пиратство се е увеличило през 2008 г. до 41% от всички инсталирани продукти на персонални компютри, което е донесло на софтуерните компании загуби, оценявани на 53 млрд. долара.
Пиратството в САЩ е едва около 20 на сто, което е най-ниското ниво в света, но то създава основния проблем, тъй като в страната се продават най-много софтуерни продукти в сравнение с всички останали държави.
В Китай пиратството е намаляло от 90% през 2004 г. до 80% през 2008 г., а в Русия - с 5 процентни пункта до 68%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!