В края на 20-те години на 20-ти век се появяват първите телевизори. Те са механични и не блестят с особени способности.
След Втората световна война се появяват първите електронни телевизори, а през 50-те започва и тестовото излъчване на цветна телевизия. Постепенно тя навлиза все повече в ежедневието на хората с поевтиняването на цветните телевизори. От тогава популярността на тези устройства започва да расте. Това води до навлизането на все повече производители в сегмента.
През 1970 г. на пазара се включва и Samsung с първия си монохромен телевизор. От самото начало компанията започва да разработва иновации в сегмента. През 1973 г. тя пуска на пазара Econo TV. Това е първият телевизор с бърз старт. Той започва да работи веднага след включването му и не е нужно да се чака да се затопли. През 1976 г. компанията пуска на глобалния пазар и първия си цветен телевизор.
Samsung превръща иновациите в отличаваща черта на телевизорите си. Bio TV например сменя електронните лъчи с инфрачервени лъчи. Компанията въвежда и формата 12.8:9, както и пуска първия си телевизор с плосък екран през 1998 г.
С навлизането на плоските телевизори на пазара, Samsung намира още повече възможности за иновации. Те са в дизайна, производството и разбира се, технологиите. През последните 10 години Samsung набира голяма инерция в света на телевизорите. Компанията пуска първия LED телевизор през 2009 г., както и първия Full HD 3D телевизор година по-късно. През 2011 г. навлиза и при умните телевизори.
Следват още няколко години с иновации. Те започват с първия извит OLED телевизор, първия Ultra HD телевизор и първия Ultra HD телевизор с извиващ се дисплей. Samsung създава и нови технологии, като една от тях е QLED телевизорите, като към нея присъедини и първия 8K QLED телевизор.
Бързото темпо на иновациите се отразява повече от добре на Samsung. Компанията е световен лидер по продажби на телевизори 13 последователни години. Това я прави сериозна мишена за конкуренцията, което изглежда, че не я притеснява.
Напротив, Samsung сякаш ускорява темпото на иновации. QLED 8K телевизорът е пример за това. Моделът изобилства от технологии и възможности, като Ambient Mode, реална 8K резолюция, upscaling базиран на изкуствен интелект и още много.
Какво е QLED
QLED технологията на Samsung използва квантови точки, за да пресъздава цветовете със 100% обем. Всяка точка може да пресъздава светлината с над 1 млрд. цвята, а технологията Direct Full Array анализира всяка част на изображението и оптимизира фоновото осветление според нейните специфични характеристики. Така се постига по-голяма дълбочина, с по-наситен черен цвят. QLED технологията се отличава и с увеличен зрителен ъгъл без това да разваля цветовете или качеството на изображението. А това означава, че размерът на помещението или позицията на дивана нямат значение за пълноценното изживяване на зрителя.
Все по-умни технологии
Процесорът управлява и функцията за мащабиране и подобряване на качеството и резолюцията на видеото (т.нар. upscaling). 8K QLED е единственият на пазара в момента с реална 8K резолюция с много голяма гъстота на пикселите. Това е от особена полза за телевизорите с много големи дисплеи, защото осигурява още по-детайлна и изчистена картина. Подобна резолюция обаче може да е проблем за старо видео с по-ниска резолюция. По-високата резолюция е изключително важна за по-големите размери на телевизорите. При тях подобренията на картината са осезаеми дори и при стандартно съдържание.
Именно тук идва ролята на функцията 8K AI Upscaling. Чрез помощта на изкуствен интелект процесорът може да разпознава обектите и характеристиките на всеки кадър и да го оптимизира и подобрява възможно най-добре. Така човек може да се наслади подобаващо дори и на по-стари филми.
Друго предимство на QLED технологията в комбинация с квантовия процесор е Ambient Mode. Ambient Mode превръща телевизора в част от интериорния дизайн на помещението. Дори когато телевизорът е изключен, този режим позволява на потребителя да използва дисплея му като картина, като част от декора на стената зад него или като информационно табло за часа, времето и др.
Обикновено обаче с телевизора се асоциират и голямо количество кабели, които затрудняват монтажа на стената и загрозяват пространството под устройството. QLED телевизорите на Samsung решават този проблем, като извеждат всички портове в отделна кутия (OneConnect Box). Тя може да бъде поставена в шкаф или на друго място.
Всичко това прави QLED технологията подходяща за модерното ежедневие, в което дизайн, функционалност и практичност са равнопоставени. В комбинация с изкуствения интелект и допълнителните технологии, QLED телевизорите са не само новият пик в сегмента, но и създават потенциал за още много новости в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!