В Тексас вече потриват ръце - "Многото информация е като многото петрол"!
Преносът на данни и достъпът до информация е бизнес за милиарди. Не си мислете, че днешните платформи вече са разпределили баницата и няма смисъл да се пробвате. Това твърдят Оуен Трип и Ди Джей Патил, изследователи и първи представители на една нова професия - "Специалист по данни".
Двамата са експерти по събирането, управлението и споделянето на данни. Според тях информационният поток може да се сравни с петролния кладенец. Преди 150 години петрол е имало, и то в големи количества, но хората не са знаели как да го използват. Трип и Патил сега твърдят, че информационното море тепърва ще се използва за печалба. И който по-бързо се сети как да продава информационния трафик, ще постави началото на този нов информационен бизнес.
Оуен Трип е основател на сайта Reputation.com, а Патил е бивш шеф в LinkedIn. Според тях съществуват няколко проблема, преди да започнат да се слагат бензиновите колонки пред информационните залежи.
От една страна е произходът на информацията. Социалните мрежи ежедневно създават огромен обем от информация. Засега тя в повечето случаи е безполезна за цялото общество, но представете си, ако потребителите започнат да създават информация по "поръчка". Например ако милиони потребители разкажат какво чувстват, докато карат колело. Колко се покачва пулсът им и как влияе тази тренировка на организма им. За дни може да се получи информация, за която по стандартните методи за научни изследвания ще са нужни години. Тези данни ще бъдат ценни, защото биха спестили милиони долари инвестиция в подобно проучване.
Друг проблем преди информационният поток да се приравни на петролния е събирането, собствеността и споделянето на данните. Известните в България PIPA, SOPA и ACTA са само едната страна на медала. И всички видяхме колко спорна е тя. От другата страна са религиозни, политически и образователни различия. На много места в света хората се страхуват какво могат да причинят на местните общества "информационните залежи" и тяхното споделяне...
Това са проблеми, които засега спират мащабирането на данните и групирането им в общ информационен океан. Но Патил и Трип все пак призовават потребителите и компаниите към участие в общ дебат. Нека не забравяме, казват те, че инстинските "информационни мини" са тези, които притежава всеки един потребител, и ако те бъдат открити, т.е. бъде им позволено да бъдат споделени със света, то тогава ще е възможно да погледнем на информацията като на скъп ресурс, от който могат да спечелят всички.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!