Ш пионира ли ни социалната мрежа „Фейсбук“, отговорът е много прост – да, „Фейсбук“, следи всяко наше действие и това не е тайна. Това е темата на поредното видео от канала konspiracii във Vbox7.com.
Ще започнем с до някъде позитивната страна на това, че „Фейсбук“, както и повечето търсачки в интернет ни следят. Всеки от нас, който използва интернет има един виртуален профил в който се складира информация за неговите интереси.
Целта на това е
таргетираното рекламиране.
Какво ще рече това? Това е една система, която много оптимизира начина по който се предлага един продукт или съдържание, на потребителите. Ако, например, вие си падате по риболов и сте харесали няколко страници във „Фейсбук“ свързани с това ваше хоби, и търсите подобни неща в Гугъл, на вас ще ви излизат реклами за въдици, а не такива за прах за пране, например.
Системата обаче не се използва само на локално ниво. Разбирам че търсенията ми в Гугъл, е нормално да рефлектират на това, какви реклами ще ми се показват в Youtube, защото все пак са една компания, но защо същите тези търсения определят, какви страници ще ми се промотират във „Фейсбук“.
Това означава, че тези компании разменят личната ни информация, за да се създаде един по подробен потребителски профил, който след това да бъде продаден на рекламодателите.
В цялата тази схема, като цяло, няма нищо лошо, освен на морално ниво разбира се, защото се търгува с нашата лична информация. Истината обаче е, че
всеки от нас се е съгласил на това нещо, когато се е регистрирал в една или друга платформа и нямаме право да се оплакваме.
Рекламите в интернет са нещо напълно нормално и все пак е много по-добре не само за рекламодателя, а и за потребителя да вижда рекламите, които го интересуват. Този иновативен начин за рекламиране носи на компании като Фейсбук проходи от милиарди долари годишно.
Нещата в последните години обаче стават още по сериозни. Да дадем за пример приложението Messenger, което за да инсталирате, трябва да се съгласите, че то може да чете смс-ите ви, да активира камерата, да използва контактите ви, да изпълнява изходящо обаждания и да използва общо взето цялата информация от телефона ви.
Друг пример е това което се случи преди 2 или 3 години, когато
„Фейсбук“ ни задължи да се съгласим с новите им правила.
Едва ли повечето от нас за се зачитали в тях, но това за което се съгласихме тогава беше, че „Фейсбук“ може да предоставя личната ни информация, постовете ни и дори личната ни коренспонденция, на трети лица или организации, без да иска нашето разрешение за това.
От компанията твърдят, че всичките тези условия са с цел подобряване на услугите им и по добра среда за потребителите, но дали има нещо което „Фейсбук“ не ни казва.
Много коспиративни теоретици твърдят, че „Фейсбук“ е проект на ЦРУ, като целта е следене на населените. Замислете се колко много информация има за нас в „Фейсбук“! От това какви са нашите интереси, до това къде ходим на почивка и какви са нашите политически предубеждения.
Да не говорим, че вече в по-голямата част от сайтовете имаме възможност да се логваме чрез „Фейсбук“. Опция която много от нас използват, просто защото е много по лесно и си спестяваме досадното регистриране. Така
не само дейностите ни, във „Фейсбук“ се следят, а и в цялото интернет пространство.
Да не говорим, че с помощта на GPS тракера, вашето местонахождение през цялто време е известно. Цялата тази информация се предоставя не само на ЦРУ, а и на всичките институции за отбрана. Това понякога може да се окаже полезно, защото така може да се предотврати някакво престъпление.
За добро или лошо, всяка наше действие в интернет се следи и се записва в една голяма база данни, в която определени институции винаги могат да бръкнат и да се доберат до информацията, която им е необходима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!