П равителството на САЩ е заплашвало интернет гиганта „Яху“ с глоби от 250 хил. долара на ден, настоявайки да получава данни за неговите потребители.
Това обяви главният юрисконсулт на компанията Рон Бел, коментирайки публикуването на повече от хиляда страници документи за съдебния спор с американската администрация.
Подробности за
тайната и в крайна сметка неуспешна съдебна битка на „Яху“
срещу извършваното от правителството на САЩ следене станаха известни, след като федерален съдия нареди да бъдат разсекретени някои материали.
В периода 2007-2008 г. компанията се е съдила с американските власти, които са изисквали от нея информация за потребителите. „Яху“ е сметнала позицията на правителството за противоконституционна и се е отнесла към съда, но е претърпяла поражение там.
Става въпрос за т.нар. Съд за надзор на дейността на чужди разузнавателни служби и апелационния му орган. Тези две съдилища на САЩ работят при закрит режим.
Разсекретените след 2013 г. материали показват как компанията „трябваше да се бори за всяка стъпка срещу усилията по организиране на електронно следене от правителството на САЩ“, казва Бел.
„В един момент правителството заплаши с глоба от 250 хил. долара на ден, ако не се подчиним“,
добавя той.
Американските разузнавателни служби са настоявали да получат от „Яху“ метаданни за потребителите на нейната електронна поща. Тази информация позволява да се проследи между кого има размяна на писма и кога. Самото съдържание на писмата не се прихваща.
Такива действия са предприемани в рамките на секретната програма за електронно наблюдение „Призма“ (PRISM).
Нейното съществуване стана известно в резултат на разкритията на бившия сътрудник на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!