Канадската компания "Рисърч ин моушън" (RIM), известна с многофункционалния телефон "Блекбъри" представи в Сан Франциско нов таблет, който носи името "Плейбук".
"Всеки има нужда от страхотния "Плейбук", всеки ще разчита на своя "Плейбук", за да му е на разположение през целия ден. Той е винаги в действие, винаги е мобилен и е ултратънък - 9,7 милиметра ", каза Майк Лазаридис. "Плейбук" ще бъде на американския пазар в началото на 2011 г. и на пазара в други страни през второто тримесечие догодина.
Ще бъде конкурент на епълския iPad и моделикато "Стрийк" на "Дел" или "Галакси таб" на "Самсунг".
"Плейбук"тежи около 400 грама, има екран с диагонал 17,8 см и две камери - отпред и отзад. Той ще може да действа като втори, по-голям екран за телефон "Блекбъри" с безжична връзка.
Когато връзката се прекъсне, например ако потребителят се отдалечи с телефона - на таблета няма да се виждат никакви данни или информация като служебни електронни писма.
Междувременно стана ясно, че администрацията на президента Барак Обама е изготвила проект за промени в законодателството на САЩ, които ще облекчат работата на правоохранителните служби в проследяването на комуникации по интернет и имейл като социалните мрежи и телефоните от типа "Блекбъри", пише в. "Ню Йорк таймс".
Според изданието Белият дом планира да внесе догодина законопроект, който ще задължи всички доставчици на онлайн услуги да гарантират технически възможности, така че комуникациите на техните клиенти да бъдат "подслушвани" при издаването на съответното искане от правоохранителните органи.
Законовата промяна обхваща доставчици на кодирани имейли като "Блекбъри", мрежи като "Фейсбук" и програми като "Скайп".
Представители на федералните служби за национална сигурност твърдят, че новите правила се необходими, защото терористите и престъпниците все повече се отказват от телефоните като средство за комуникации и ги заменят с онлайн контакти, посочва АП.
Агенцията допълва, че новите правила ще породят нови въпроси за баланса между защитата на човешките права и националната сигурност.
Джеймс Демси, вицепрезидент на Центъра за демокрация и технологии - група за интернет политика, заявява пред "Ню Йорк таймс", че на практика правителството иска "да върне времето назад и да накара интернет услугите да функционират по начина, по който функционират телефонните услуги".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!