Kато продължение на емблематичната Z линия, Sony представи преди няколко месеца своя флагман Sony Xperia Z3. Телефон, който поема щафетата и гордо се изправя пред HTC, LG, Apple и всички останали претенденти, но дали ще успее да се пребори с тях?
Визията му е може би нещото, което най-малко харесах. Не защото не е красив, а защото
няма почти нищо, което да го отличава от Xperia Z2.
Единственото, което ще ви направи впечатление, че е различно, са страните на телефона – те вече са леко заоблени, подобно на тези на iPhone 6, коментира Luba6ky в Smartnews.bg.
Като изключим това, телефонът изглежда страхотно. Визията на Sony винаги се е откроявала със стил и елегантност. Изработен изцяло от стъкло, което е допълнително закалено, за да не се драска, Sony Xperia Z3 влиза в челната класация за най-красив телефон за отминалата година. Като изработка е 10 от 10. Няма никакви луфтове, скърцания или каквото и да е. Страничната рамка е от алуминий, което според съвременните критерии за качество прави този телефон истински премиум флагман.
Sony Xperia Z3 е от малкото телефони, които са и водоустойчиви.
Именно моделите от тази линия бяха едни от първите смартфони, които предлагаха такава екстра, но не знам доколко и каква група ще е от полза.
Лично аз никога не съм се възползвал от водоустойчивостта на тези телефони, единствено в случаите, когато е трябвало да правя тестове. Може би за хора, които често пътуват или плуват, ще влезе в употреба.
Sony Xperia Z3 отново има 5,2-инчов TRILUMINOS IPS дисплей с FullHD резолюция. Изглежда ще почакаме поне още няколко месеца, за да видим 2K мобилен дисплей от японската компания. За сметка на това дисплеят използва технологиите Live Colour и X-Reality, които ще предадат изключителна точност на цветовете и яркост на екрана.
Всъщност Sony твърди, че това е „най-яркият дисплей сред водещите премиум смартфони“. В крайна сметка
дисплеят наистина има подобрения и в реални условия това се забелязва.
Този перфектно изработен корпус има един недостатък, който в даден момент може да ви коства телефона – гърбът е толкова плосък и гладък, че ако оставите телефона на гладка повърхност, която има лек наклон, той ще започне да се пързаля и може да падне на земята.
Sony Xperia Z3 бе обявен във време, в което нямаше как да бъде пуснат директно с Lollipop и поради тази причина версията на операционната система бе възможно най-новата за тогава – Android 4.4.4. Разбира се, като водещ модел на Sony, той ще получи и 5.0 по някое време.
Тук също е един от моменти, в който мога да кажа, че Sony не предложи нещо кой знае колко по-различно от Xperia Z2. Като цяло всички функционалности, менюта, визия и приложения са едни и същи, както и при предния модел.
От всички неща, които предлага софтуерът на Sony Xperia Z3, приложението Movie Creator ми хареса най-много. То е доста елементарно за работа и прави малки филмчета от снимките, които сте нащракали през последните дни. Добавяйки музика и малко ефекти по снимките, приложението лесно и бързо ще спретне едно малко видео, което да споделите в мрежата.
Sony използва 20,7-мегапикселова камера,
която невинаги се е представяла като една от най-добрите. Дори при сравнението, което направихме на Xperia Z2 и iPhone 5S, сонито не показа кой знае колко забележителни резултати. Това е телефон, чиято камера има много богато, но на моменти объркващо меню. Ще намерите толкова приложения и настройки за камерата, че може да се изгубите.
Като изключим това, за бързите снимки се грижи познатият Superior Auto режим. Това е практически „автоматичният режим“ на всеки друг телефон, просто носи малко по-интересно име. Той е добър, по-добре се справя с чистенето на шума, отколкото ръчният, в повечето ситуации подбира правилните настройки, но не може да снима в максималната резолюция.
Що се отнася до качеството, снимките имат добра динамика. На моменти може да забележите леко преекспониране и честно казано цветовете не са толкова наситени. Балансът на бялото е добър, а шумът е сравнително в норми, освен ако не включите на ръчен режим, където е доста повече.
Както и очаквате, когато стане дума за хардуер, японците няма да пестят ресурси.
Snapdragon 801 чипсет с четириядрен Krait 400 процесор на 2,5GHz, Adreno 330 за графиките и 3GB RAM е хардуерната конфигурация, която се грижи за работата на Xperia Z3.
Ако държите на цифрите, Sony Xperia Z3 не е телефонът, който чупи рекордите на бенчмарк тестовете и вероятно никога няма да видите най-висок резултат от него. Ако цифрите не са толкова голям критерий, мога да кажа, че смартфонът се представя отлично при нормалните дневни задължения. Като не много голям геймър, натоварването, което му прилагам, се свежда до интернет, разговори, музика и клипове. В тези ситуации не мога да откроя някакви сериозни забележки.
Батерията е 3100mAh, което е малко по-малко от предния модел, но не толкова, че да намали живота драстично.
Xperia Z3 предлага и Stamina mode, както и Ultra Stamina mode, които ще се погрижат да запазят живота на батерията ви максимално дълго време, докато не намерите зарядно. По-интересен от двата, разбира се, е Ultra Stamina mode, който буквално сменя облика на телефона ви и разрешава използването само на основните му функционалности, с които ви дава значително време за ползване, макар тогава телефонът вече да не е толкова „смарт“.
Вижте още за Sony Xperia Z3 на Smartnews.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!