"Получихме индикации, че домейнът .bg на кирилица - .бг - може и да не се приеме, тъй като е съвсем близък с домейна на Бразилия на латиница - .br, и затова търсим алтернативен вариант, който да заявим в случай на отказ", каза Първан Русинов, зам.-министър на на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
В интервю за БНР днес той съобщи още, че до септември ще се знае какъв ще е домейнът на България на кирилица.
Процедурата на отговорната за това организация ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ще започне през май, а дотогава държавата трябва да вземе решение за името, с което ще кандидатства, и кой регистратор да подкрепи.
Русинов каза, че процедурата през ICANN минава през две комисии, които лингвистично и технически оценяват съответствието на домейните, и само ако минат успешно тези проверки, домейнът на България на кирилица би могъл да стане факт.
Затова се търси алтернативен вариант ако не бъде одобрено предложението за .bg на кирилица. Предложения се набират чрез анкета.
Широколентови услуги над средното еврониво през 2013 г.
е целта на България.
Приоритет на министерството е широколентовата инфраструктура за работа в интернет да се развие така, че през 2013 г. да бъде над средното за Европейския съюз като качество и достъпност, заяви зам.-министърът. И напомни, че в момента страната ни е на едно от последните места сред страните членки на ЕС по този показател.
Друг приоритет на правителството е пилотното стартиране на платформата за интегрирано предоставяне на електронни услуги в началото на 2010 г.
"И в тази класация не сме на завидно място, макар че доста се прави до момента, но не се прави така, че да ни осигури бързо развитие и бързи резултати", коментира Русинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!