П овечето българи не знаят какви са заплахите в интернет и как да се защитят от тях, сочи проучване на „Евробарометър“, представено от Европейската комисия.
На днешния 10 февруари отбелязваме Световния ден за безопасен интернет.
В отговор на въпрос дали са наясно с опасностите от престъпления в интернет, 63% от българите (срещу 50% от останалите граждани на ЕС) посочват, че не не са.
Попитани дали могат да се защитят от заплахите онлайн, например с използването на антивирусни програми, 39% от българите заявяват, че не умеят, а 12% от българите – че изобщо не са в състояние да направят това.
Над 60% от потребителите в ЕС заявяват, че имат антивирусна програма, докато сред българите едва 1/3 си служат с подобна защита.
По-малко от половината българи – 47%, използват интернет всекидневно,
докато средно за целия ЕС процентът е 63. 13% от българите влизат в интернет понякога, а 15% казват, че изобщо нямат достъп до интернет.
Данните показват, че основната част от хората в ЕС (над 90%) използват основно компютър за достъп до интернет. При употребата на мобилните устройства се наблюдават разлики – 61% от европейците използват и смартфони за достъп до мрежата, докато при българите процентът е едва 35.
Таблет, за да влязат в интернет ползват 30% от останалите европейци и 20% българите.
Интернет се използва най-вече за електронна поща, достъп до социалните мрежи и четене на новини.
При покупките онлайн отново се отчита сериозна разлика между ЕС и България – онлайн пазаруват средно 57% от хората в ЕС и едва 28% от българите, които заявяват, че предпочитат да платят на място и да видят и пипнат купуваната стока.
Близо 70% от българите и около 30% от останалите в ЕС се опасяват, че в интернет могат да им бъдат откраднати лични данни.
Над половината европейци (54%) използват онлайн банкиране, докато в България това правят едва 13%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!