На 88 години в Калифорния почина пионерът в информатиката д-р Дъглас Енгълбарт.
Той е най-известен като изобретателят на компютърната мишка, но също така е един от "бащите" на интернет, забележителен принос има и в създаването програми за текстообработка, налагането на графичния интерфейс и др,
Смята се, че най-голямото му откритие е компютърната мишка, чийто прототип представя през декември 1968 г.
Тя е пусната в продажба за първи път през 1981 г. от "Ксерокс". Устройството обаче се налага благодарение на концерна "Епъл", който купува патента за производството за системата си "Макинтош" през 1984 г.
Дъглас Енгълбарт е роден през 1925 г. с САЩ, но има шведски и норвежки корени. На 30-годишна възраст става доктор по електроинженерство и компютърни науки от университета "Бъркли" (Berkeley.edu), където работи по проекта CALDIC (California Digital Computer).
По-късно става част от Станфордския изследователски институт, където именно се занимава с разработката на NLS (името й идва от on-Line System).
През 1967 г. кандидатства за патент за "X Y позиционен индикатор за дисплей", който получава през 1970 г. Устройството става известно като мишка - заради кабела, който прилича на опашката на гризач, макар създателите му навремето да са го наричали бръмбар.
Енгълбарт не забогатява от патента си, донякъде защото той изтича през 1987 г. - малко преди революцията при персоналните компютри да стане видна за всички, а и защото по-късно използваните устройства модифицират оригиналния механизъм с двете колелца, отговорни за позициониране на курсора по хоризонтала и вертикала.
По собствените му думи екипът му не си е давал сметка за реалната парична стойност на изобретението, лиценз за което предоставят впоследствие на "Епъл" - срещу 40 хил. долара.
На 29 октомври 1969 г. Енгълбарт влиза в историята и с друг факт, записвайки името си сред пионерите на интернет.
На тази дата е установена връзка между неговата лаборатория и лабораторията на Ленард Клайнрок от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA.edu). За целта за пръв път е използвана мрежата ARPAnet - дядото на интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!