Софтуерното пиратство в България през 2009 г. е било 67 на сто, което е почти двойно над средното ниво за ЕС, съобщи Кирил Изов, мениджър Лицензионна политика в "Майкрософт-България".
Според специалиста справянето с този проблем ще отнеме много време и усилия и изисква силна политическа воля и постоянство.
Все пак в последната година се вижда сериозен ангажимент от страна на правителството за ограничаване на софтуерното пиратство, коментира Изов.
Софтуерното пиратство оказва
негативно влияние на три основни групи -
потребителите, бизнеса и държавната администрация, посочват специалистите.
Сваляйки или купувайки нелицензирани софтуерни продукти, домашните потребители, без да подозират, излагат себе си и близките си на
риск от кражба на лични данни,
загуба на информация, вируси и друг зловреден код.
Моделът на продажби на "Майкрософт" не е директен и софтуерното пиратство се отразява
негативно и на мрежата от партньори
на компанията в България. От друга страна компаниите, които използват нелицензиран софтуер, излагат на сериозен риск фирмената си информация и никога не могат да бъдат сигурни в устойчивостта на ИТ инфраструктурата си, твърдят експертите.
Използването на лицензиран софтуер им позволява да се възползват и от безплатна техническа поддръжка, което е изключително важно за малки фирми, които обикновено нямат ИТ отдели.
Софтуерното пиратство като цяло
възпрепятства иновациите в ИТ,
както и създаването на нови работни места в тази индустрия. В същото време то значително намалява приходите от данъци, което определено е от голямо значение за държавата, посочват експертите.
В последните месеци в "Майкрософт-България" се наблюдава ръст на оплакванията от потребители, закупили продукти на компанията (обикновено онлайн), смятайки ги за легални, но впоследствие оказали се фалшифицирани. Препоръката на експертите е хората никога
да не се доверяват на търговци, които не са част от партньорската мрежа
на "Майкрософт-България" или нямат добра репутация.
При онлайн пазаруване е много трудно да се направи разлика между фалшифициран и оригинален продукт. Най-изгодният начин за придобиване на оригинални продукти като "Уиндоус" (Windows) и "Офис" (Office) е, когато те са предварително инсталирани на нов компютър. В тези случаи е много важно да се провери дали на компютъра е залепен т.нар. сертификат за автентичност (стикер с няколко нива на защита), тъй като зачестяват случаите, в които потребителите купуват компютър с "Уиндоус", търговецът твърди, че оперативната система е оригинална и лицензирана, но впоследствие се оказва, че това не е така.
Сертификатите за автентичност (стикерите) могат да бъдат продавани само и единствено като неразделна част от нова компютърна конфигурация и не трябва да се придобиват самостоятелно. Сертификат, който не е продаден заедно с нов компютър и залепен от търговеца на шасито му е невалиден.
За потребителите е много важно да могат да се доверят на търговците на компютри, отбелязват специалистите. Според последното проучване на компанията броят на случаите, в които се предлагат компютри с нелегален "Уиндоус" или "Офис" е намалял почти двойно за последната година, а в София тези случаи са по-малко от 2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!