Марк Дийн, един от създателите на персоналния компютър, вижда края на РС ерата. Настоящият технологичен директор на IBM за Близкия изток и Африка счита, че на преден план вече излизат иновативното приложение на технологиите и социалното взаимодействие с тяхна помощ.
На 12 август първият персонален компютър - IBM PC навършва 30 години.
Това събитие доведе до променя на начина, по който работим, играем и общуваме един с друг, коментира Марк Дийн.
"Въобще не очаквахме, че сме в зародиша на индустрия, която ще достигне 100 млн. продадени единици годишно. Горд съм, че бях един от инженерите на IBM, които създадоха първата машина и разработваха IBM PC през 80-те години", допълва Дийн в блога Smarter Planet.
Мениджърът споделя още, че вече e излязъл извън рамките на PC. Неговият основен компютър сега е таблетът.
Когато работех по първия РС, не мислех, че ще живея достатъчно дълго, за да видя залеза на тази епоха, признава Дийн.
Макар и да остават широко използвани устройства, РС-тата вече не са в предния фронт на компютърното развитие. В бъдеще те ще се присъединят към пишещите машини, виниловите плочи и CRT екраните, твърди легендарният специалист.PC-то отстъпва своята роля в центъра на изчислителните технологии не на друг тип устройство - таблет или смартфон, а на нови идеи за ролята, която компютърните технологии могат да играят в прогреса.
Става ясно, че иновациите процъфтяват най-добре не на устройства, а в социалните пространства между тях, където хора и идеи могат да се срещат и да си взаимодействат. Именно тук компютърните технологии имат най-мощно въздействие върху икономиката, обществото и живота на хората, твърди Дийн.
IBM, която създаде първия РС, изоставя по-малко перспективни бизнеси и разширява присъствието си на пазари с потенциал за растеж.
В последните 10 години компанията продаде своето РС подразделение и излезе от производството на твърди дискове и принтери.
В момента "голямата синя" компания инвестира активно в изследвания и разработки, занимава се с различни иновационни технологии, софтуер и услуги.
От началото на века IBM е погълнала 127 компании на обща стойност 33 млрд. долара
Подобна стратегия носи успех на IBM. Рентабилността преди облагане с данъци е нараснала от 11,1% през 2004 г. до 18,9% през 2010, посочва Дийн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!