Близо 500 хил. души вече са станали последователи на папа Бенедикт XVI в "Туитър", ден след съобщението, че той вече има свой акаунт (@pontifex) в социалната мрежа.
Ако се пресметнат осемте езика, на които може да се намери акаунтът на папата в "Туитър", броят на последователите минава половин милион.
И всичко това дори преди папата да е постнал един-единствен туит!
Миналата година папата изпрати първия си туит изобщо - но не от свой личен акаунт, по повод представянето на новия информационен портал на Светия престол (News.va).
Сега първият туит от личния акаунт, написан на английски език, ще бъде публикуван от папата по време на генералната му аудиенция в сряда, 12 декември, съобщиха от Ватикана.
Освен на английски, туитове ще бъдат писани и на испански, италиански, португалски, френски, немски, полски и арабски. След време към тях ще бъдат прибавени и други езици.
Говорителят на Светия престол Федерико Ломбарди заяви, че не е изненадан от многото последователи на папата в "Туитър", при това събрали се за толкова кратко време.
Има много голям интерес - това означава, че инициативата дава сигнал за способността на папата и на неговите сътрудници да отговарят на очакванията, заяви той.
Ломбарди посочи още, че папата, "като много хора на неговата възраст (85 години - б.ред.), не използва социалните мрежи, както правят младите, но разбира мащаба и потенциала им."
"Ще получаваме духовно послание. Папата няма просто да се разхожда насам-натам с блекбъри или айпад и никой няма да слага думи в устата на папата", заяви Грег Бърк, съветник по медийните въпроси във Ватикана.
Той ще туитва това, което иска да туитва, подчерта Бърк.
Католическата църква вече използва редица социални медийни платформи, включително има и собствен канал в ЮТюб, за да общува с младите хора. Акаунтът на Ватикана за новини в "Туитър" (@news-va_en) пък има над 100 хил. последователи.
Името на личния акаунт на папата - pontifex, е латинска дума, която означава "правещият мост". Така в древен Рим са наричали жреците, а по-късно това се превръща в титлата на католическия църковен глава.
От новата инициатива на Ватикана неочаквано спечели младата американска технологична компания "Понтифлекс" (Pontiflex.com), чийто акаунт в "Туитър" се различава само по една буква от този на папата - @pontiflex.
Трафикът към него изненадващо е нараснал, тъй като е много лесно да се обърква изписването на името.
"Ние сме дълбоко удовлетворени от рекордния брой последователи, но ако се интересувате от съобщения на папата, може да ги следите на @pontifex", съобщи компания."Понтифлекс", която разработва приложения за мобилна реклама, все пак се възползва от този момент на неочаквана слава и се пошегува в блога си, като написа: "Мобилните приложения - с благословията на папата" и "Сега очакваме от папата да обяви списъка с десетте най-добри мобилни приложения. Определено ще ви информираме за това на @pontiflex."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!