Ф утуристичните очила с постоянен достъп до интернет, известни като "Гугъл Глас" (Google Glass), ще получат и музикални функции през следващите две седмици, които ще бъдат тествани от няколкостотинте тестъри на очилата по света. Те ще включват “хендс-фрий” достъп до услугата за слушане и сваляне на музика на "Гугъл" – "Гугъл плей" (Google play), апликация за идентифициране на непозната мелодия, подобна на "Шазам" (Shazam), както и слушалки. Информация за нововъведението се появи в сайта на "Ролинг стоун".
“Ходя на много места и чувам най-разни неща – сърчвам, без да си вадя телефона и да отварям апликации”, казва Йънг Гуру, дългогодишния миксър на Джей Зи и диджей, който тества очилата от три месеца. “Те ми позволяват да търся много бързо”.
Според някои наблюдатели очилата на "Гугъл" са впечатляващо устройство, което обаче е доста скъпо (1500 долара), изпреварило времето си и без практическо приложение. Йънг Гуру смята, че именно музикалните им функции ще оправдаят цялата разработка. Той е направил двуминутен видеоклип, който показва разходка из Лос Анджелис, разпознаване на песен в мексикански ресторант, издирването й в близкия звукозаписен магазин и пускането й в неговото студио.
“Когато пуснаха айФон през 2007, той имаше една дузина апликации и това беше всичко. Цялата екосистема от апликации не съществуваше, преди хората да започнат да пишат програми за айФон”, казва Ед Сандерс, маркетинг директор в проекта "Гугъл Глас". “Горе-долу дотам сме я докарали с очилата. Музиката е важна част от този процес.”
Извън функционалността на слушалките и услугата за сваляне на музика, Йънг Гуру предвижда, че ще дойде време, когато "Гугъл Глас" ще промени начина, по който музикантите мислят за създаването и представянето на творчеството си. Той например е използвал очилата, за да преглежда отново събитията от целия ден, да се фокусира върху отделни звуци от града и да вмъкне тези ритми в музиката си. Правил го е дори и съвместно с други артисти.
“Направих няколко парчета с мои хора в Европа. Всъщност мога да виждам движението на пръстите на китариста в реално време и да го коригирам”, казва той. “Почти все едно сме в една стая. Да бъда със свободни ръце, да скречирам или да правя перкусиите – очилата ми дават толкова много възможности!”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!