Регулаторният орган, занимаващ се с домейните в интернет, одобри плановете за адреси в мрежата, които използват символи от азбуки, различна от латиницата, информира Би Би Си.
Такива езици говорят повече от 1,6 млрд. потребители.
Решението на ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), описвано като най-значимата промяна от началото на съществуването на интернет насам, ще позволи пълните имена на домейните да бъдат изписвани с кирилски, арабски, китайски, корейски, японски и пр. знаци.
Първите адреси от ново поколение, наричани интернационализирани домейн имена (IDNs), ще бъдат налични в средата на следващата година. Заявките за тях обаче започват да се приемат съвсем скоро - от 16 ноември.
Плановете за въвеждане им не са нови, тяхната употребата беше принципно одобрена още миналото лято, но тестовете ще се проточат поне две години.
Системата на домейн имената (DNS) работи като своеобразен телефонен указател - разпознава написаното с букви име, което е удобно за запомняне от потребителите, и го превръща в числа, известни като IP адрес, с които работят компютрите.
Някои държави - като Китай и Тайланд например, и сега използват технология, която дава възможност на местните потребители да посочват адреси на собствената с азбука.
Международен стандарт за това обаче нямаше.
Само след пет години интернет ще бъде радикално променен, прогнозира изпълнителният директор на Google Ерик Шмид по време на конференция на Gartner в САЩ, пише TechNews.bg.
В близко бъдеще в мрежата ще преобладава съдържанието на китайски език, твърди шефът на най-голямата интернет компания.
Същевременно производителността на компютрите ще нарасне значително, следвайки закона на Мур (съгласно който броят на транзисторите в чиповете се удвоява на всеки 18 месеца).
Това ще доведе до появата на по-мощни уеб приложения и реализиране на множество нови идеи.
За да разберем как ще работи интернет след пет години, трябва да погледнем днешните тийнейджъри, които с лекота преминават от едно уеб приложение към друго, казва Шмид.
След няколко години те вече ще приложат тези си навици в работата.
Средната скорост на достъпа до мрежата ще превишава 100 мегабита в секунда през 2013 г. Благодарение на това ще изчезнат разликите между телевизия, радио и интернет.
Ще нараства делът на интернет видеото, а потребителите ще получават мултимедийно съдържание от мрежата в реално време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!