Гражданите на ЕС са изправени пред огромни разлики в цените на мобилните комуникации в отделните страни членки, които достигат до 774%, посочват от Европейската комисия.
Най-евтини са обажданията в мобилните мрежи на Литва - 1,9 евроцента средна цена за минута разговор през 2011 г., а най-скъпи са в Холандия - 14,7 евроцента.
България е на четвърто място по ниска цена на мобилните услуги с 4,4 евроцента. Преди нас се нареждат Румъния (2,2 цента) и Латвия (3,5 цента).
Разликата в цените за сходни услуги е почти осем пъти и тя не може да бъде обоснована с разликата в качеството им, в разходите за предоставянето им или с нееднаквата покупателната способност на потребителите в отделните страни, подчертават от Комисията.
"Както става ясно от тези данни, наличието на 28 национални телекомуникационни пазара в Европа днес не предоставя на потребителите ползите, които би им осигурил един общ пазар.От съществено значение за целия ЕС е да се напредва бързо по пътя към изграждане на един истински единен пазар и наистина свързан континент", заяви зам.-председателят на ЕК Нели Крус.
При други стоки и услуги на единния пазар съществуват много по-малки разлики в цените.
Литър мляко, например, струва между 0,69 и 0,99 евро навсякъде в ЕС, т.е. разликата е 43%. При покупката на един "айПад" пък разликата в цените е едва 11%.
Нели Крус е известна като борец за намаляване на цените на роуминга в ЕС, а неотдавна дори призова за неговото пълно отпадане.
Тя обяви и че наесен ще представи нов пакет от мерки, насочени към укрепване на единния пазар в областта на телекомуникациите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!