Решма Сохони е съосновател на Seedcamp. Има инженерно образование, а след него и магистърска степен по бизнес администрация от световноизвестния университет INSEAD. После работи в различни държави по света в области като инвестиционното банкиране, телекомуникации, рискови инвестиции.
През 2007 г. взема участие в основаването на Seedcamp – фонд за сийд и микро-сийд инвестиции и менторскa подкрепа за стартиращи компании. Към момента в портфолиото на фонда влизат над 100 компании.
Решма Сохони сега е в София за Mini Seedcamp –
формат, който дава възможност на стартиращи компании и предприемачи да представят на живо идеите си пред инвеститори и международни експерти, както и да получат обратна връзка за посоката на развитието си.
По време на конференцията DigitalK (29-30 май) Сохони и Любен Белов от LAUNCHub ще изберат три български отбора, които ще получат покана за Seedcamp Week London през септември, среща с над 200 ментори и шанс за инвестиция в тяхната идея.
Ден преди конференцията Сохони се срещна с няколко отбора, които трябваше да презентират пред нея идеята или продукта си, за да могат да получат съвет как да се представят по-добре.
„Трите отбора на Best of miniSeedcamp вероятно ще бъдат поканени на следващия етап за вземане на решение за инвестиция, т.е. на Seedcamp Weeks – те са два пъти годишно в Лондон и един път в Берлин.
Решма е у нас за втори път. Освен че е един от двамата партньори в Seedcamp, тя е член на инвестиционния комитет на LAUNCHub. Тя ни помогна с първоначалното установяване на LAUNCHub като концепция.
Сега обаче е тук, за да помага на отборите –
целта е да им даде съвети, така че когато се събере журито, те да са по-добре подготвени“, казва Белов.
Говорим с него за това как изглеждат нещата през очите на хората, които откриват обещаващи бизнес начинания и са готови да ги подкрепят не само със съвети, но и с финансиране.
LANUCHub инвестира в прохождащи компании в дигиталната сфера, като инвестициите стигат до 200 хил. лв.
Към настоящия момент фондът е вложил над 3 млн. евро в 41 компании и е привлякъл още толкова средства под формата на съинвестиции за портфолиото.
- Какво гледате в младите компании, като дойдат за финансиране при вас?
Л.Б.: Основното нещо, което гледаме, е какъв е тимът. Искаме у основателите да видим допълващи се умения: за дизайн, разпространение, развитие на продукта. Гледаме в отбора да има точно този набор от различни умения.
Второто нещо е колко голям е пазарът, за да оценим колко е голяма като цяло възможността.
Също гледаме колко са отдадени хората в отбора, дали има предишен опит в индустрията, дали отборът има умения да се учи и да се развива.
На следващо място е как е развит самият продукт.
- Колко време оказвате менторска подкрепа на избраните млади компании?
- Около една година, горе-долу. Гледаме обаче с най-добрите тимове да сме на разположение колкото се може повече.
В поредицата ни за младите предприемачи вече ви представихме една от компаниите, които са се е възползвали от финансирането и менторството на фонда, който Белов управлява – Imagga.
Съвсем скоро ще ви представим и други от младите предприемачи, успели да убедят рисковите инвеститори, че заслужават доверие – вкл. и под формата на финансиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!