Проучването обхваща общо 15 държави. Базираната във Вашингтон организация поставя най-лоша оценка на Куба. В черния списък на несвободните страни влиза още Тунис, а като "частично свободни" са определени Египет, Индия, Грузия, Кения, Малайзия, Русия и Турция.
За "свободни" се смятат едва четири - Бразилия, Великобритания, Естония и Южна Африка.
Същевременно Китай, който има най-много интернет потребители в света - около 300 млн. души, разполага и с най-развития апарат за цензура в света, отбелязва организацията.
Тя посочва, че китайските власти и частните интернет доставчици наемат стотици хиляди души, за да контролират, цензурират и манипулират съдържанието в Мрежата. В Китай интернет обаче остава по-свободен от традиционните медии, обръща внимание "Фрийдъм хаус".
Що се отнася до Иран, според организацията той използва в национален мащаб сложна система за филтриране на съдържанието, сплашване, задържане и подлагане на мъчения на блогъри, както и за ограничаване на достъпа.
В доклада се подчертава, че правата на "интернавтите" са поставени под все по-голяма заплаха, на фона на нарастващия капацитет на правителствата да контролират достъпа до Мрежата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!