В идеокартите са любим хардуерен компонент на геймърите. Колкото по-добра видеокарта, толкова по-сложни и "тежки" игри могат да се играят. В действителност тези компоненти могат много повече. Те са и предпочитана "лопата" за "копаене" на криптовалути. Напоследък са толкова харесвани, че дори има световен недостиг на видеокарти от висок клас, съобщава онлайн изданието Ars technica.
Лесна печалба или загуба е манията с дигиталните пари
Срив на биткойна - изгуби 25% от стойността си за денонощие
И ако преди видеокартите от висок клас бяха достъпни веднага и често можеха да се намерят с прилични намаления, сега е точно обратното. Някои хора дори са превърнали в бизнес изкупуването на подобни компоненти и препродаването им на печалба в сайтове като eBay.
Няма наличност на скъпи модели като AMD Radeon RX 580 и Nvidia GeForce GTX 1080 дори в големи световни вериги магазини. Причината далеч не е, че изведнъж има бум на геймърите. Напротив, самите геймъри са недоволни, защото не могат да се сдобият с картите, които искат.
По-малко от 1000 души държат 40% от всички Bitcoin
Криптовалутата Bitcoin се раздели на две заради спор
Тези конкретни два модела видеокарти са едни от най-подходящите за ефективно "копане" на криптовалути като Ethereum например. И макар тези карти да струват близо по 600 долара, това ги прави доста "бюджетно" решение за желаещите да генерират криптовалути. Те купуват по няколко такива карти и ги обединяват в машини, чиято единствена цел е генериране на виртуални пари.
Някои магазини и търговци виждат в това идеални възможности за бърза печалба, отбелязва онлайн изданието HotHardware. Сайтове например предлагат комплекти от по 6 карти GeForce GTX 1080 за 6699 долара.
Спука ли се балонът на биткойна
Биткойните - валута на бъдещето или трик за избягване на данъци
Това не се харесва дори на самата компания Nvidia. Според информация на ComputerBase тя е помолила търговците в Европа да продават по не повече от 2 карти на човек, за да има за всички и най-вече за геймърите, които са основните ѝ клиенти. Разбира се, крайното решение е на търговците.
За сега обаче най-вероятно проблемът ще остане и ще продължи да вдига цените на видеокартите. Това ще е така докато бумът на криптовалутите продължава. В Южна Корея например в компютърните магазини вече се продават и готови конфигурации за "копане" на виртуални валути с по 6 и повече видеокарти. В момента при добрите конфигурации, всяка карта може да печели между 5 и 8 долара на ден от "копане" на Ethereum например.
Някои потребители прибягват и до по-евтините карти. ИТ специалистът Матю Фрейлич например коментира пред Ars technica, че има система от 14 карти с по-стария модел GTX 1070. Те общо му изкарват по около 50 долара на ден. Звучи примамливо, но това е без разходите за електричество, които бързо се трупат с увеличаването на хардуера.
Но в света на криптовалутите има само две сигурни неща: ще става все по-трудно и нищо не е сигурно. Големият бум на криптоминьорите означава, че генерирането на нови виртуални единици от криптовалутите ще става все по-трудно. Това означава, че ще е необходима все по-голяма компютърна мощност, само за да се запазват сегашните приходи или дори да се доближи човек до тях.
Китай затяга контрола над криптовалутите като Bitcoin
Добрата новина е, че докато цената на криптовалутите се повишава, това балансира повишаването на трудността. Но както историята на Bitcoin показва, цената често е в големи амплитуди и бързо може да се срине сериозно. Освен това все още много правителства по света тепърва има да решават дали да приемат или забранят криптовалутите и всяко тяхно действие ще се отразява на цената. Все пак, хората, които по-рано са започнали да генерират криптовалути и внимават в развоя на ситуацията, могат да спечелят доста добри пари.
Самите компании като Nvidia и AMD също трябва да са много внимателни. В момента има повече търсене отколкото предлагане за видеокартите им, което е мечта на всеки бизнес. Изкушаващо за тях е да увеличат производствения си капацитет, за да отговорят на търсенето. Но тъй като във всеки един момент криптовалутите могат да се сринат или да загубят интереса на хората, производителите рискуват да останат с огромен непродаден инвентар и ненужен увеличен капацитет. Затова най-вероятно AMD и Nvidia ще предпочетат да не рискуват с подобен непредвидим пазар, което поне за сега ще задържи недостига на видеокарти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!