В сяка година интернет гигантът „Гугъл“ публикува списък на най-търсените термини. Компанията позволява да се види статистиката както на глобално ниво, така и за отделни държави. И докато в случая със САЩ, например, като цяло двата списъка доста съвпадат, при България това не е точно така.
Относно самата статистика трябва да се отбележи, че „Гугъл“ изготвя списъците си не на база абсолютен брой търсения на конкретен термин – защото в такъв случай не би имало особено големи промени от година до година. Напротив, търсачката измерва „trending seаrches“ – т.е. показва кои термини са повишили рязко своята известност спрямо предходната година.
И така, най търсената дума/фраза или име през миналата година е името на Робин Уилямс.
63-годишният актьор се самоуби през август.
На второ място в списъка на най-търсените фрази през 2014 г. е „световно първенство“. Тази година на световните финали по футбол в Бразилия триумфът беше на Германия.
На трето място при най-търсените термини е ебола. Епидемията от хеморагична треска в Западна Африка е най-сериозната, с която се е сблъсквал светът досега, а случаите в Европа и САЩ показаха, че борбата с тази опасна болест не е проблем само на местното население.
Четвъртото място е за „Малейжа Еърлайнс“ – компанията, за която тази година буквално е черна. След като нейният полет MH370 се изгуби над океана и все още не е намерен, самолет на Малайзийските авиолинии беше свален над Украйна.
На пето място сред най-търсените понятия в „Гугъл“ е болестта на Лу Гериг (амиотрофична латерална склероза, ALS) и свързаното с нея „предизвикателство на ледената кофа“, което стана много популярно в края на лятото на 2014 г. и имаше за цел да привлече вниманието на обществеността към тази болест, както и да събере пари за изследвания.
Донякъде изненадващо играта Flappy bird заема шестото мястото, следвана от победителя/-ката от „Евровизия“ тази година, Кончита Вурст.
Последните три места в глобалната десятка на най-търсените понятия са ИДИЛ („Ислямска държава в Ирак и Леванта“, сега само „Ислямска държава“, ИД), филма на Дисни „Замръзналото кралство“ и Олимпиадата в Сочи.
В общата листа за най-търсените знаменитости челното място е за Дженифър Лорънс,
следвана от риалити звездата Ким Кардашиян и Жули Гайе – френската актриса, за която се разбра, че има любовна афера с президента Франсоа Оланд.
Сред най-важните, според търсенията в „Гугъл“, потребителски продукти тази година са новият iPhone 6, неговият пряк конкурент Samsung Galaxy S5, както и „домашния“ за „Гугъл“ Nexus 6.
Най-търсените новинарски истории
са били свързани на първо място с епидемията от ебола, след това – с ИД, а на трето – със самолетите на „Малейжа еърлайнс“.
Сред най-важните новинарски теми тази година място намират събитията в Украйна, бунтовете във Фъргюсън, Близкият изток, референдумът за независимост на Шотландия и процесът срещу параолимпийския атлет Оскар Писториус, който беше съден за убийството на приятелката си Рийва Стийнкамп.
„Гугъл“ класира и най-добре представилите се дудъли през тази година.
Очаквано първото място е за дудъла за Световното първенство по футбол, гледано в офиса. На второ място е дудълът за Олимпиадата в Сочи, а на трето – този за кубчето на Рубик, което през 2014 г. навърши 40 г.
При класациите за най-търсените неща и личности в България ситуацията е по-различна.
Най-търсената през 2014 г. личност е Кубрат Пулев,
на второ място е Робин Уилямс, а третото е за малката Крисия, която спечели второ място на детската „Евровизия“.
Джоко Росич, който си отиде тази година, е четвъртата най-търсена знаменитост в „Гугъл“.
В категорията „ТВ предавания“ най-търсени са „Съдби на кръстопът“, ВИП Брадър 2014, „България търси талант“, „Гласът на България“, „Сървайвър“, „Денсинг старс“, „Х фактор“, „Кошмари в кухнята“, „Господари на ефира“ и „Големите надежди“.
Най-важните събития за българите според „Гугъл“ са били Световно 2014 (по футбол), избори 2014,
и на следващо място – почивните дни през 2014.
В челната десятка са Великден, Олимпиадата в Сочи, мачът „Лудогорец“ – „Лацио“, грипната ваканция, детската евровизия, Нова година и...откритото първенство на Австралия.
Особено забавна е категорията „къде е“, където явно всички търсят Минди, Дубай и любовта. После са Разград (откъдето е футболният отбор „Лудогорец“), Бареков, Португалия, Малта и Кошлуков.
Също така за българите тази година
важно е било да знаят къде е якото, и още – къде е ударението.
Не по-малко интересни неща се търсят и в категорията „какво е“. Тази година сме търсили да разберем какво е... любовта, какво е swag, какво е ебола, какво е селфи, андроид, допинг, instagram, 4dx, макрос и конвектор.
Сред най-важните неща, които българите са търсили с желание да разберат „как да...“ са очакваните: как да отслабна, как да напълнея, как да забременея, как да гласувам и
не чак толкова очакваните как да нокаутирам, как да рекламирам, как да инсталирам.
Ако погледнем категорията с рецептите, пък ще останем с впечатление, че най-търсените храни за домашно приготвяне са: палачинки, кекс, мъфини, козунак, леща, тирамису, лазаня, хумус, мекици и меденки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!