К итайските интернет потребители вече са задължени да се регистрират с истинските си имена, ако искат да качват клипове в китайските сайтове за видеосподеляне, съобщи китайската Държавна служба за радио, филми и телевизия.
Китайската комунистическа партия затяга контрола над интернет и медиите,
за да потуши антиправителствените настроения, отбелязва Ройтерс.
Новото правило бе въведено, за да не се допуснат клипове с вулгарно и сексуално съдържание и прекомерно насилие в мрежата, които имат негативен ефект върху обществото, обяснява обаче държавният регулатор.
Сайтовете за видеосподеляне са изключително популярни в Китай и имат 428 млн. потребители.
Тя често са магнит за коментари и критики по обществени проблеми в страната.
Потребителите качват клипове, които разкриват корупция, несправедливост и злоупотреби, извършвани от членове на кабинета и други властимащи.
Миналата година комунистическата партия започна яростна кампания по налагане на контрол над онлайн общуването
и заплаши със съд онези, които разпространяват "слухове" по социалните мрежи като "Вейбо", ако въпросните "слухове" бъдат споделени повече от 500 пъти или бъдат видени от повече от 5000 души.
Китай се опита да въведе правила за регистриране с действителни имена при закупуването на СИМ карти за мобилни телефони.
Оказа се обаче трудно тези мерки да бъдат въведени, а за технически грамотното население бе лесно да ги заобиколи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!