С пециалисти от руската компания "Касперски Лаб" (Kaspersky.com) анализираха кампания на кибернетичен шпионаж срещу обекти в Южна Корея през Китай и България, съобщи специализираното италианско издание "Дейта мениджър".
Кампанията е известна под названието "Кимсуки" и е насочена към поразяването на точно определени цели. Анализът сочи, че престъпниците се интересуват от 11 обекта, разположени в Южна Корея и два в Китай, между които института "Седжон", Корейския институт за военни анализи (КИДА), министерството за обединението на Корея, търговския флот на компанията "Хюндай" и някои институции, ангажирани с каузата на обединението на страната, се посочва в информацията.
Първият "Троянски кон Кимсуки" се е появил на 5 май. Тази програма за шпионаж не е особено изтънчена, съдържа редица твърде елементарни грешки в кодирането и управлява комуникациите между заразените компютри чрез българския сървър за безплатна електронна поща mail.bg, казват анализаторите на "Касперски".
Данните сочат, че всичките 10 IP адреса, използвани в кампанията, са на територията на китайските провинции Дзилин и Ляонин. Провайдерът, който осигурява достъпа до интернет в тези провинции, е смятан за близък до някои среди в Северна Корея, пише изданието.
"Касперски Лаб" е създадена преди 16 години от Евгений Касперски и е една от най-бързо растящите компании в областта на кибернетичната сигурност. Нейната централа е в Москва, а холдинговата й компания е регистрирана във Великобритания.
Разполага с над 2700 висококвалифицирани специалисти и представителства в 30 страни. Нейните програми и технологии обслужват 300 милиона индивидуални и повече от 250 хиляди корпоративни клиенти по света. Приходите й за 2011 г. са възлизали на 612 милиона долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!