В дните на криза и времена, в които екологичните проблеми на планетата стават все по-широко известна тема, швейцарската фондация "Солар Планет" (SolarPlanet) обяви свой забележителен проект - задвижван от слънчева енергия катамаран, който да обиколи света.
Начело на проекта е 36-годишният Рафаел Домжан, който освен това ще е и капитан на плавателния съд.
Основаната идея е да се демонстрира потенциалът на възобновяемите енергийни източници.
"Нашата планета заслужава нещо по-добро. Трябва да се запитаме какви ще бъдат технологиите на утрешния ден и в същото време да предложим отговори на този въпрос.
Инженерите и учените трябва да бъдат мотивирани да разработват иновативни технологии, които вдъхновяват хората и показват, че можем да постигнем и невъзможното", обяснява Домжан.
Създаването на действителен прототип на плавателния съд би било в противоречие с екологичната философия на проекта, допълва Робърт Крос, старши вицепрезидент на Manufacturing Industry Group към Autodesk - компанията, осигуряваща софтуера за разработката.
Работата на проектантите е осигурена софтуерно от Autodesk Inventor и Autodesk Alias, както и AutoCAD Electrical и Autodesk Productstream.
С тях нашите инженери ще могат да извършват подробни тестове, без да губят време и материали за създаване на скъп физически прототип, пояснява Домжан.
Лодката ще бъде сглобена от Knierim Yachtbau в германския град Кил.
"Планет Солар" (PlanetSolar.org) - първото околосветско плаване, разчитащо само на слънчевата енергия, е планирано за 2010 г. То ще обхване почти 25 хил. мили (повече от 40 хил. км), а средната му скорост ще е около 10 възела.
Очаква се очаква да продължи 120 дни и да постави няколко нови световни рекорда.
Autodesk е световен лидер в областта на 2D и 3D проектантски софтуер за нуждите на производството, строителството, както и за пазара на развлечения и медии.
След представянето на софтуерния продукт AutoCAD през 1982 г., компанията успява да разработи най-широкото портфолио от решения за създаване на дигитални прототипи, които дават възможност на разработчиците да изпитат своите идеи, преди да те да бъдат реализирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!