Apple започна пресконференцията си днес, както винаги, с малко статистика. iOS е най-популярната мобилна платформа в света (броейки смартфони, таблети и плеъри) с 44%, докато Android и RIM са след нея със съответно 28% и 19%. Продадени са общо над 200 милиона iOS устройства, 25 милиона от които са iPad-и, което е феноменален успех. Ето и малко информация за App Store: налични са общо над 425 000 приложения, 90 000 от които имат версии за iPad. Тези приложения са свалени общо 14 милиарда пъти, продадени са 130 милиона книги от стартирането на iBook Store, а купените песни от iTunes са 15 милиарда.
iOS 5 разполага с над 200 нови функции, но ние ще се спрем само на по-важните от тях.
Новата нотификационна система наистина прилича на Mobile Notifier, което означава, че е възможно Apple да работи с разработчика Питър Хейджис, който отскоро е част от компанията отдавна или просто да става въпрос за съвпадение.
iMessage е отговорът на BlackBerry Messaging от Apple, с което един от последните козове на RIM вече не е валиден. Услугата позволява изпращане на текст, снимки, видео, локации и контакти към всякакви iOS устройства през 3G или Wi-Fi.
Newsstand е единно място за всички виртуални списания, за които сте се абонирали. Новините броеве се свалят във фонов режим, така че след като станете от сън, те ще ви очакват.
iOS 5 разполага с вградено приложение за списъци със задачи, наречено Reminders. То разполага със стандартни възможности, както и с локационни уведомления, т.е, можете да зададете място, където трябва да се изпълни дадена задача. След като стигнете до него, iOS устройството ви ще ви напомни да я свършите.
Друга новост е дълбоката Twitter интеграция. След като се логнете веднъж, директно в настройките на iOS, можете да туийтвате от браузъра за споделяне на линкове, от фотоалбума за качване на снимки и др.
Камерата разполага с няколко полезни нови възможности като опция за снимане с бутона за увеличаване на звука за по-голямо удобство, наслагване на фотографска мрежа за кадриране, ръчен избор на зона за замерване на експонацията и др. Снимките пък могат да бъдат обработвани веднага след като са направени, благодарение на вградения фоторедактор.
Safari вече разполага със стандартен интерфейс на табовете, Reader опция за четене на статии в по-чиста визуална среда, Reading List за запазване на линкове за посещение по-късно и по-високи производителност и стабилност.
Всички iOS устройства вече са независими от компютър и нямат нужда от активиране чрез iTunes след първото включване. Така Apple все повече налага идеята си, че бъдещето на компютрите е в смартфоните и таблетите.
Мейл клиентът вече предлага опции за форматиране на текста, календарът носи доста промени, iPad най-накрая получи официално мултитyч жестовете, познати ни от бета версии на iOS 4.3, а синхронизацията с iTunes вече ще се извършва безжично. Важно е да отбележим и че iOS вече ще може да получава делта ъпдейти, т.е, актуализации на отделни елементи, без нужда от сваляне на цялата операционна система. Тук е моментът да споменем и, че платформата вече поддържа OTA (по въздуха) ъпдейти, с което успява да се диференцира още повече от компютърно-зависимото си минало.
Всички изброени услуги се възползват от iCloud за синхронизиране.
iOS 5 ще бъде достъпна през есента за притежателите последните две поколения на iPhone, iPod touch и iPad.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!