През следващите 10 години компютърната престъпност ще се раздели на две основни групи: едната ще се занимава с компютърен шпионаж, а другата - с атаки срещу масово използвани във всекидневието системи, твърдят руски експерти, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Според специалистите от "Лабораторията на Касперски" - най-големия в Русия производител на антивирусни програми - търговският шпионаж като кражба на бази данни и информационни атаки с цел подкопаване на репутация ще бъдат особено търсени на "черния" компютърен пазар.
Те твърдят, че предстои истинска война между хакери и експертите по защитата на големите корпорации.
Мишени на втората група ще бъдат устройства, които контролират съществуването, трафика и работата на голям брой услуги, които хората ползват всекидневно, например системи за пречистване на въздуха, за транспорт или алармени инсталации в жилища.
"Лабораторията на Касперски" предрича и "разкол" сред авторите на вируси.
Наближаващата смяна на операционните системи и техните характеристики ще доведат до поредната смяна на поколенията. Масата киберпрестъпници, които работят на "Уиндоус", ще останат без работа, ако не искат да се преориентират към новите платформи. Така тези от "старата школа" все по-често ще имат нужда от "млади" хакери, които да пишат вредни програми.
Това положение едва ли ще се запази задълго и накрая може да се стигне до физическо противопоставяне между хакерите за преразпределение на сферите на влияние, прогнозира "Лабораторията на Касперски", предаде ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!