О свен широко разпространените ем-пе-тройки, съществуват още множество аудио формати, с които често ще се сблъсквате, ако имате работа с компютър и които ще познаете по разширението на файловете след точката на файла.
В новия епизод на „Ctrl Alt Del” технологичният влогър Цецо ще ви запознае с някои от тях, както и ще разберете по какво си приличат и различават различните формати, за да можете да прецените кои биха ви били по-полезни.
Общо погледнато съществуват два типа аудио формати. Такива без загуба на оригиналното качество на звука и такива, които губят от качеството при компресиране.
Кои са основните уеб браузъри, които да познаваме
Започваме от тези без загуба на качеството:
WAV и AIFF И двата са некомпресирани формати, което означава, че са точни копия на оригиналния аудио източник. Двата формата са по същество еднакви; те просто съхраняват данните по-различен начин.. AIFF е разработка на Apple, така че може да го видите малко по-често в продуктите на Apple, но WAV е почти универсален. Въпреки това, тъй като и двата са некомпресирани, те заемат много ненужно пространство. Освен ако не се интересувате от редактиране на аудио, не е нужно да се занимавате с тях.
FLAC: Free Lossless Audio Codec (FLAC) е най-популярният формат без загуби, което го прави добър избор, ако искате да съхранявате музиката си без загуба. За разлика от WAV и AIFF, той е компресиран, така че отнема много малко място. Въпреки това, той също не губи от качеството на аудитото, което го превръща в обективно по-добрият избор от WAV или AIFF.
Apple Lossless: Известен също като ALAC, Apple Lossless е подобен на FLAC. Това е компресиран файл без загуби, просто е разработен от Apple. Неговата компресия не е толкова ефективна, колкото FLAC, така че вашите файлове може да са малко по-големи, но напълно се поддържат от iTunes и iOS (докато FLAC не е). Ако използвате iTunes и iOS като основен софтуер за слушане на музика, това е вашият формат.
APE: APE е много компресиран файл без загуби, което означава, че ще спестите най-много пространство. Аудио качеството му е същото като FLAC, ALAC и други файлове без загуба, но не е съвместим с много аудио плейъри. Ако ви попадне такъв файл, по-добре потърсете нещо друго, за да нямате ядове с ровене за нещо, което може да го подкара.
Алуминиевото фолио подобрява WiFi сигнала у дома
Колелото на мишката имаше друга цел, казва създателят му
Вторият вид файлове са тези, в които качеството на звука е по-слабо от оригинала:
Тук се включва любимецът на всички – MP3, или MPEG Audio Layer. MP3 не е най-ефективният формат от всички, но определено е най-добре поддържан, което го прави моя първи избор за файл, в който има загуба в качеството.
AAC: Advanced Audio Coding, известен още като AAC, е подобен на MP3, въпреки че е малко по-ефективен. Това означава, че можете да имате файлове, които заемат по-малко място, но със същото качество на звука като MP3.
Ogg Vorbis: Форматът Vorbis, често наричан Ogg Vorbis е безплатна алтернатива на MP3 и AAC. Основното му предимство е, че не е ограничен от патенти, но това не би трябвало да ви засяга като потребител. От друга страна, форматът не е популярен, което означава, че по-малко плеъри го поддържат.
WMA: Windows Media Audio е собствен формат на Microsoft, подобен на MP3 или AAC. Той всъщност не предлага никакви предимства пред останалите формати, а и не е толкова добре поддържан, така че аз не бих прибегнал към него, казва Цецо.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!