Компютърният специалист Кузман Ганчев е носител на наградата "Джон Атанасов" за 2011 г.
30-годишният Ганчев има докторска степен в областта на компютърната лингвистика от Университета в Пенсилвания, от година работи в компанията "Гугъл", автор е на софтуерен пакет за машинно самообучение.
На церемония на "Дондуков" №2 президентът Георги Първанов връчи наградата, която всяка година от 2003 г. насам се присъжда на млад българин със значим принос за развитието на компютърните и информационните технологии и информационното общество в България.
Наградата беше учредена от държавния глава през 2003 г.
Това е много голяма чест за мен и се радвам много, че са ме избрали, сподели младият учен пред агенция "Фокус".
"Мисля, че в България има
голяма концентрация на добри специалисти
В моята област, машинното самообучение и особено в компютърната лингвистика, българи са едни от най-успешните специалисти.
Мисля, че сме силни в технологията, но не толкова в организацията. В Америка например повече се обсъжда създаването на собствена фирма след университета като алтернатива на търсенето на работа", споделя още той.
За живота и професионалното си развитие разказва:
"В университета следвах информатика, а впоследствие започнах да се занимавам с научна дейност.
Занимавам се с машинно самообучение. Целта тук е компютър да може да се научи да прави нещо полезно от примери. Област, в която аз съм се занимавал, е автоматичното превеждане".
"Взема се голям корпус от преведени изречения и компютърът се научава от тези примери да възпроизведе, да превежда нови изречения, които не е виждал.
Голяма роля има количеството и качеството на данните. За някои езици - например английски и френски, има много качествени преводи, които могат да се дадат на системата да се учи, докато за по-малки езици има много малко данни. Съответно и качеството е много по-ниско.
Това, което ние се опитваме да направим, е да подобрим алгоритмите, да може с по-малко данни, да се получи система с по-добро качество", обяснява Кузманов.
"Краят ще дойде, когато компютрите могат да разбират това, което четат и тогава преводът ще е сравним с това, което хората могат да постигнат.
Много сме далеч от това
Сега методите са по-скоро да се запомнят някои думи как се превеждат и как става да се смени словоредът от един език на друг. В последните десет години има много прогрес в тази област", оценява младият учен.
Грамота за приложна разработка в областта на информационното общество и компютърните технологии получи 25- годишният Хараламби Хараламбиев, бакалавър във Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Климент Охридски".
Носител на наградата "Джон Атанасов - за ученици" за трети път стана Румен Христов, възпитаник на Природо-математическата гимназия "Нанчо Попович" в Шумен, победител в национални и международни олимпиади по математика и информатика.
По думите на президента наградата се е превърнала в сериозен морален стимул за младите хора, посветили се на научни и приложни изследвания в една от най-важните области на съвременния технологичен и обществен напредък - информационните и компютърните технологии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!