Иран подготвя софтуер, който да филтрира съдържанието на социалните мрежи, които сега са забранени в Ислямската република, информира АФП.
Въпреки че официално достъпът до тях е спрян за потребители от Иран, много иранци успяват все пак да поддържат профилите си във "Фейсбук" и "Туитър", използвайки заобиколни начини за достъп.
Сега правителството е решило да предостави достъп до социалните мрежи, но само ако той е контролиран - "така че да може да се избегнат техните недостатъци, като същевременно се даде възможност на хората да използват техните полезни страни", коментира шефът на иранската полицията Емсаейл Могадам.
Разработката на този софтуер е в ход, добави той.
През декември във "Фейсбук" се появи страница на върховния ирански лидер аятолах Али Хаменей, която за разлика от предишните - създадени от негови почитатели, изглежда е управлявана от акаунт, свързан с личната му канцелария.
Властите редовно предупреждават 75-милионното иранско население, че социалните мрежи са вредни и са част от заговора на Запада да отслаби ислямския режим.
Със сигурност - особено след изборите през 2009 г., а и с примера на Арабската пролет пред очи, те обаче си дават сметка за мощта им като средство за организация на големи групи протестиращи, които трудно могат да бъдат контролирани.
От 2011 г. в Иран има "компютърна полиция", която бди какво правят иранците онлайн, най-вече опозиционно настроените. Активисти, блогъри и журналисти са били арестувани за свои коментари в интернет.
Смъртта на блогъра Сатар Бехещи през ноември обаче предизвика международен отзвук и доведе до оставката на шефа на "компютърната" полиция.
Иран работи и по изграждане на своя собствена държавна мрежа, която щяла да бъде запазена чиста от неислямско съдържание. Според уверенията на властите пускането й в употреба няма да доведе до спиране на достъпа до интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!