Все повече стават страните, които нарушават свободата на словото в интернет, твърди организацията "Репортери без граници" (RSF.org) в доклад по случай световния ден срещу киберцензурата, който се отбелязва днес.
През 2009 г. близо 60 страни са били засегнати от интернет цензура, което е два пъти повече в сравнение с 2008 г.
Списъкът на най-големите нарушители отново включва Саудитска Арабия, Бирма, Китай, Северна Корея, Куба, Египет, Иран, Узбекистан, Сирия, Тунис, Туркменистан и Виетнам.
Тази година в страните под наблюдение са поставени Русия и Турция.
Там са включени и няколко демокрации като Австралия, заради желанието на правителството да въведе система за контрол върху интернет, и Южна Корея, където твърде строгите закони ограничават интернет потребителите, накърняват тяхната анонимност и насърчават автоцензурата.
Русия е упреквана за арести и преследването на блогъри, както и за блокирането на сайтове, определени като екстремистки.
Причината за включването на Турция в списъка на страните под наблюдение е блокирането на хиляди сайтове, в това число и на Youtube, отбелязва организацията.
"Засилването на контрола в интернет пространството във все повече страни се сблъсква с мобилизиране на гражданите в интернет, които стават все по-изобретателни и солидарни", изтъква организацията.
"Репортери без граници" в сътрудничество с "Гугъл" връчиха вчера първата награда "гражданин на интернет" на ирански киберфеминистки от интернет сайта we-change.org.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!