Отборът Vertigo ще представя България на световните финали на международното състезание за млади програмисти Imagine Cup (ImagineCup.com), организирано ежегодно от "Майкрософт".
Момчетата от Vertigo спечелиха квалификацията у нас в конкуренцията на 16 отбора, разделени в три категории - иновации, игри, социално значими каузи.
Техният проект Driving mate (Driving M8)
e приложение за Windows Phone, което помага на шофьорите да карат по-икономично, а заедно с това и да се грижат за околната среда (спестявайки й от вредените емисии на автомобила си).
Приложението комуникира в реално време с автомобила посредством неговата система за самодиагностика (OBD) и указва на водача кога е правилният момент да се премине на по-висока или по-ниска предавка, така че да се държи двигателят винаги в оптимален работен режим.
Според младежите от Vertigo техният продукт (категория "Социално значими каузи") може да направи шофирането до 10% по-икономично - в зависимост от способностите на водача: колкото по-млад и несвикнал е той, толкова по-полезно би било приложението .
В категория "Игри" на първо място бе класиран тимът Umbra, който бе разработил смартфон игра, съчетаваща класическия геймплей и физическото преместване на играча в реалния свят.
В категорията с най-много състезатели - "Иновации", на първо място бе класиран отборът Creating Genres, който представи лесна за ползване платформа, позволяваща дори на хора с нулев опит в програмирането да създадат своя собствена 2D игра.
Creative Genres спечелиха и наградата на медиите,
която тази година се присъжда за първи път.
Imagine Cup е състезание, което събира младежи - студенти и ученици, от цял свят. Те трябва да представят проект, който, опирайки се на новите технологии, да е насочен към решаването на значим проблем от съвремието ни.
Много важен аспект в участието - извън победата (която носи и финансиране за бъдещото развитие на призовия проект) - е способността на състезателите да предложат жизнени бизнес идеи за прилагане на техния продукт на практика и основаването около него на печеливша компания (старт-ъп).
През 2012 г. на световните финали в Сидни конкуренцията беше доста сериозна - участниците бяха над 100, като някои държави са представяни от повече от един отбор.
Миналата година българският представител беше тимът K-Vision
от Американския университет в Благоевград, чийто проект бе насочен към хората с увредено зрение.
Техният продукт C-Path отчита препятствията пред използващия го и го навигира, изчислявайки възможните маршрути, като му подава информация дали може да продължи напред или трябва да завие.
Сега на участниците в отбор Vertigo им предстоят три напрегнати месеца, в който да доразвият проекта си и да измислят как да го представят по оптимален начин през международното жури.
Предстои им и да разберат в Санкт Петербург, където са финалите тази година, какво означава конкуренция на международно ниво.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!