Н арушаваме ли етикета при употребата на мобилни устройства сред други хора? Такъв има, макар не винаги да се съобразяваме с него - понякога говорим твърде високо по телефона си, или пък просто обръщаме повече внимание на своя лаптоп, отколкото на събеседниците си.
Ново проучване, проведено по поръчка на "Интел" в България, показва, че
у нас бързаме да критикуваме околните,
но трудно се съгласяваме да се вгледаме в себе си: българите оглавяват класацията за най-голямата "пропаст" между това как хората възприемат себе си и другите около тях.
Повечето българи мислят, че проблемът с употребата на мобилни устройства е у другите, но не и в тяхното собствено поведение.
Ние се класираме на първо място по дял на хората, които оценяват собствените си маниери като отлични или много добри (69%), спрямо средната стойност от 50% при резултатите за региона ЕМЕА (Европа, Африка и Близкия Изток).
Същевременно 67% от българите считат поведението на другите хора за неприятно при средната стойност за ЕМЕА от 29%.
Една от най-дразнещите прояви на лоши "мобилни" маниери е
писането на съобщения в присъствието на други хора -
например по време на среща или вечеря с приятели. Правят го обаче почти 1/3 от анкетираните.
И все пак има граници на това, което бихме могли да понесем.
Масата за вечеря, например, е най-нежелателното място за ползване на мобилни технологии, независимо дали става дума за смартфон, или за лаптоп.
И мъжете, и жените в България поставят времето за вечеря, и това, прекарвано с приятели, сред най-неприемливите моменти някой да използва лаптопа си
Ползването на компютър в леглото обаче се смята за значително по-малко нарушение на етикета.
У нас 10% от мъжете пък си позволяват да използват мобилни устройства докато са на романтична среща, в сравнение със само 4% от жените.
От по-прагматична гледна точка, голяма част от хората осъзнават факта, че при употребата на мобилните устройства може да се създаде опасна ситуация - 74% от българите посочват
писането на съобщения по време на шофиране
като основен подобен пример.
"Докато използването на мобилни устройства сега е повсеместно в много държави, в културно отношение не сме установили напълно как устройствата ще намерят удобно място в нашия живот.
Този вид обществени регулации, социални правила, етикет, обикновено се изграждат в продължение на много години - в продължение на поколения", коментира Женевиев Бел от "Интел Лабс".
Интересен обаче е и друг извод - чувстваме се толкова свързани с мобилните устройства си устройства, че сме на крачката от пристрастяването.
Средучаствалите в проучването има такива, които са склонни да се откажат от различни други блага - като започнем от шоколада и сладкото, минем през душа всяка сутрин, и свършим с това дори да не се виждаме с партньора си за седмица, отколкото да останат без скъпоценното си устройство за същия период.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!