След "Туитър" и социалната мрежа "Фейсбук" е била обект на хакерска атака, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение на самата компания.
Атаката е била много добре изпипана и ловка, но все пак хакерите не са успели да се сдобият с данните на потребителите.
Компютърните пирати са се възползвали от уязвимостта на софтуера "Джава", произвеждан от компанията "Оракъл", която, алармирана за хакерския удар, е опитала да го спре на 1 февруари тази година, съобщава "Фейсбук".
Както изглежда пиратите са се опитали да се прицелят в технологичните компании и фирмите, които осигуряват цялостната поддръжка на социалната мрежа. Хакерите са успели да получат достъп до "Фейсбук" чрез заразения с вирус сайт на една от тези компании.
Неотдавна американските разузнавателни служби заключиха в доклад, че САЩ са мишена на голяма компютърна атака, която застрашава тяхната конкурентоспособност. В доклада като страни, от които са тръгнали атаките, се посочваха Китай, Русия, Израел и Франция. Според документа компании, свързани с енергийния сектор, финансите, автомобилостроенето, авио-космическия сектор са най-честа мишена на хакерските нападения. Щетите от тях се оценяват на десетки милиарди долари.
Администрацията на президента Барак Обама се опитва да вземе мерки срещу тези нападения. Тя внесе жалби в Световната търговска организация, експулсира дипломатически персонал и въведе ограничения при издаването на визи, посочва АФП, като се позовава на публикация във в. "Вашингтон пост".
Хакерската атака срещу "Туитър" беше на 2 февруари и при нея бяха засегнати около 250 хил. профила. Преди това атаки имаше срещу сайтовете на вестниците "Ню Йорк таймс" и "Уолстрийт джърнъл".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!