Е вропейската комисия започна разследване срещу американския интернет гигант „Гугъл“.
ЕК смята, че компанията е злоупотребила със своето господстващо положение в Европейското икономическо пространство (ЕИП) и
при показването на резултатите от търсене в интернет систематично е давала предимство на собствени услуги,
по-конкретно своята услуга за сравнение на цените при онлайн пазаруване.
Предварителното становище на Комисията е, че това поведение нарушава антитръстовите правила на ЕС, тъй като възпрепятства конкуренцията и вреди на потребителите.
Документът е представен на „Гугъл“, откъдето могат да реагират в срок от 10 седмици,
а изпращането на т.нар. „изложение на възраженията“ не предрешава резултата от разследването, уточнява ЕК.
Същевременно Комисията започна и отделно антитръстово разследване срещу поведението на „Гугъл“, свързано с „Андроид“ – операционната система за мобилни устройства.
Разследването ще се съсредоточи върху това дали „Гугъл“ е сключила антиконкурентни споразумения или е злоупотребила с вероятно господстващо положение в областта на операционните системи, приложенията и услугите за смарт устройства,
като е изисквала собствените ѝ приложения да са на по-видимо място.
„Целта на Комисията е да прилага антитръстовите правила на ЕС, за да гарантира, че предприятията с дейност в Европа, независимо от мястото им на установяване, не лишават изкуствено потребителите в Европа от възможно най-голям избор и не пречат на иновациите“, коментира еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестегер.
Именно конкуренти на „Гугъл“ неведнъж са се оплаквали с твърдението, че гигантът използва положението си на пазара на интернет търсенето, за да налага други свои продукти и услуги. ЕК пък е известна със сериозния си подход и
сериозните глоби, които налага,
в случаите, когато прецени, че европейското антитръстово законодателство е нарушено.
„Майкрософт“ беше глобен преди години с над 500 млн. евро, а „Интел“ – с над 1 млрд. евро.
В слуая с „Гугъл“ се смята, че евентуалната глоба, която се изчислява като процент от годишния оборот, може да достигне до 6 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!