Председателят на Съвета на директорите на "Гугъл" Ерик Шмид призова КНДР да излезе от самоналожената си изолация и да разреши на гражданите си да използват интернет, тъй като в противен случай рискува да изостане икономически, предаде Асошиейтед прес.
Шмид даде пресконференция в Пекин, след като приключи посещението си в КНДР. Той бе член на делегацията на бившия губернатор на американския щат Ню Мексико Бил Ричардсън, който бе в Пхенян на частно посещение и както заяви самият той - с хуманитарна мисия.
За първи път американски високопоставен ръководител на една от най-големите в света интернет компании посещава Северна Корея.
На пресконференцията в Пекин Ричардсън заяви, че е призовал Пхенян да наложи мораториум на изстрелването на балистични ракети и на ядрените опити, предаде Франс прес.
Той каза още, че не е успял да договори освобождаването на американския гражданин от корейски произход Кенет Бей, задържан в КНДР през декември и обвинен в престъпления срещу държавата.
Ричардсън дори не е имал възможност да се срещне със задържания, но е изразил загриженост за положението му. В отговор е получил уверения, че Бей е в добро здравословно състояние.
Бил Ричардсън заемаше поста на министър на енергетиката в администрацията на Бил Клинтън и беше постоянен представител на САЩ в ООН. В миналото няколко пъти беше неофициално в Северна Корея и се ползваше с доверието на севернокорейските власти.
Визитата му - заедно с на шефа на "Гугъл", в Северна Корея тази седмица
бе остро критикувана,
но интернет гигантът вероятно ще даде принос към историята, разкривайки една от най-мрачните тайни на изолираната държава, коментира Ройтерс, като цитира правозащитници.
Продуктът "Гугъл Ърт" (Google Earth ) показва карта с широка мрежа от десетки затворнически лагери в Северна Корея - страна, която по територия е сравнима с Гърция и има население от 23 млн.души.
Около 250 хил. политически затворници и семействата им са застрашени от гладна смърт в лагерите, сочат данни на правозащитни организации.
Посещението на Шмид и на Ричардсън в Северна Корея бе критикувано от Държавния департамент на САЩ, който заяви, че моментът е неподходящ. Преди няколко седмици КНДР извърши изпитание на ракета в нарушение на санкциите, наложени й от Съвета за сигурност на ООН, напомня Ройтерс.
За Шмид и Ричардсън имаше подготвена сериозна програма от страна на Пхенян. Студенти в университета "Ким Ир-сен" например показаха на шефа на компютърната компания "Гугъл" как търсят информация в интернет.Сърфирането онлайн обаче е привилегия,
от която се ползват малцина в КНДР, чийто авторитарен режим налага строги ограничения върху достъпа до глобалната мрежа.
Един от студентите показа на Шмид как получава достъп до материали за четене от университета "Корнел" в САЩ. Служител от университетската библиотека каза, че студентите имат достъп до интернет, откакто е била открита компютърната зала през април 2010 г.
За разлика от студентите, които имат внимателно контролиран достъп до интернет, повечето севернокорейци никога не са влизали в глобалната мрежа.
В момента "Гугъл" има представителства в над 40 страни, включително всички съседи на Северна Корея - Русия, Южна Корея и Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!