България и Румъния са двете държави с най-слабо разпространение на широколентов интернет в Европейския съюз.
Данните в годишния доклад на Еврокомисията за състоянието на телекомуникационните пазари сочат, че едва 13% от хората у нас и в северната ни съседка разполагат с достъп до такава услуга, докато средният процент за съюза приближава 25.
Най-разпространена е в Дания и Холандия - близо 40%.
За България е отбелязано, че алтернативните доставчици на широколентов интернет са изправени пред финансови бариери от основния оператор на мрежата.
Подобна е и констатацията за фиксираните телефонни линии, за които е записано, че основният оператор в някои случаи заменя аналоговата връзка с цифрова, която обаче е с по-ниско качество и по-ограничен обхват на услугите.
Мобилните оператори "Мтел" и "Глобул" коментираха, че това се дължи на "порочните практики на "Виваком".
В отделни изявления двете компании отбелязват, че господстващото положение на пазара на бившия държавен монополист пречи на реалната конкуренция в няколко сегмента, включително фиксирани телефонни услуги, изграждане и развитие на мрежи за достъп от следващо поколение, които гарантират по-висока скорост, преносимост на фиксираните номера.
По отношение на мобилните комуникации в България се посочва, че цените на разговорите между отделните оператори все още са по-високи спрямо средните за ЕС.
Това принуждава българските граждани да поддържат абонамент при два или три мобилни оператора, е отбелязано в доклада.
Това излиза по-изгодно, защото средната цена за минута разговор по мобилен телефон в България е 5 евроцентал или по-малко от 10 стотинки, при средна цена за страните от съюза от 13 евроцента.
Според ЕК, това се дължи на динамиката на развитие и високата конкуренция на българския мобилен пазар. По данни на еврокомисията единствено в Латвия тази цена е по-ниска - 4 евроцента.
ЕК смята, че след намаляването на състава на Комисията за регулиране на съобщенията от девет на пет души липсва правна сигурност за нейната структура и състав.
Оттам заявяват още, че ще следят отблизо развитието на съдебните процедури около конкурсите за първите мултиплекси в България, за да гарантират спазване на принципите за прозрачност и недискриминация.
Гражданите, бизнесът и европейската икономика като цяло страдат от нееднаквото прилагане на телекомуникационните правила, алармира комисар Нели Крус, която отговаря за дигиталния дневен ред.
По думите й държавите членки трябва да осигурят много по-големи средства за въвеждане на иновационни услуги и да положат повече усилия за прилагането на единните телекомуникационни правила.
Анализ на комисията показва, че секторът се справя относително добре в кризата. Миналата година е отбелязал нулев ръст на фона на 4,2% общ икономически спад в целия съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!