Когато става дума да се свърши работа, разпиляването в много посоки е проклятие, а не благословия, твърдят изследователи от Станфордския университет.
В епохата на интернет много хора ежедневно едновременно слушат своите айподи, гледат онлайн видео, комуникират с кратки съобщения, проверяват електронната си поща и обновяват профила си във "Фейсбук".
В крайна сметка обаче не правят нито едно от тези неща като хората.
Тях всичко ги разсейва, заключава професорът по комуникации в Станфорд Клифърд Нас, ръководител на изследователския екип.
Учените стигнали до заключението, че хората, предразположени към жонглиране с най-различни потоци информация, са по-лоши изпълнители от онези, които вършат по едно нещо в даден момент.
Науката отдавна твърди, че хората не могат да обработват повече от един информационен канал, казват изследователите, които се опитали да разберат как съвременните наполеоновци избягват това правило.
Оказало се, че просто не са изключение. "Те не са в състояние да поддържат нещата разделени в съзнанието си и не мислят за задачата, която не изпълняват в момента", казват учените.
Опитите също показали, че тези хора не превъзхождат останалите когато става дума за памет или за организация на информацията в паметта.
Продължително време изследвахме в какво те са най-добри и не го открихме, казват те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!