Б ългарските деца са на челните места по показатели като интернет употреба в собствената си стая, достъп през мобилен телефон и всекидневна употреба. Съществуват големи различия между поколенията, като повечето деца заявяват, че знаят повече от родителите си за интернет.
Това са част от изводите от аналитичните доклади, изготвени от Европейската изследователска мрежа „Децата на ЕС онлайн“, която се координира от Лондонския икономически институт и се представлява в България от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и фондация „Джендър образование, изследвания и технологии“.
Финалният доклад обобщава резултатите и препоръките, свързани с онлайн безопасността на децата, на над 150 изследователи от 33 държави.
В периода на 2011-2014 г. са настъпили значителни промени в начина, по който децата използват интернет,
констатират анализаторите. Според тях най-значителната е, че употребата вече не е ограничена до едно място, а мобилните устройства правят възможна все по-личната употреба далеч от контрола на възрастните.
В същото време в сравнение с 2010 г. днес 11-16 годишните попадат по-често на език на омразата (от 13 на 20%), сайтове, подтикващи към самонараняване (от 7 на 11%) и онлайн тормоз (от 7 на 12%).
С по-честата употреба на интернет децата развиват умения, които им помагат да се изкачат по-нагоре в „стълбата на онлайн възможностите“ и да имат повече ползи от времето, прекарано онлайн, подчертават обаче анализаторите.
Невинаги времето, прекарано в интернет, носи ползи, предупреждават също така те. Това зависи от възрастта на детето, пола, социално-икономическото положение на семейството, подкрепата от страна на родителя и позитивното съдържание, до което детето има достъп.
Възможностите са свързани и с повече онлайн рискове. Затова с повишената употреба трябва да се увеличат и мерките за безопасност. От значение за безопасността са също
родителите, учителите и приятелската среда на детето, както и обществените ценности и националните политики.
Децата биват смутени най-често от порнографско съдържание онлайн. Смущава ги и съдържание, изобразяващо насилие или жестокост. Най-често децата се чувстват притеснени от реално или реалистично изглеждащо насилие.
Луиза Шахбазян от Националния център за безопасен интернет към фондация „Приложни изследвания и комуникации“, която отговаря за изследването в България, препоръчва на родителите да мислят по-малко за вредите и да заложат на забавна съвместна употреба и позитивно съдържание, да говорят с децата си за времето, прекарано онлайн и да поставят ясни правила и очаквания по отношение на употребата на интернет от детето.
Помагайте на децата на опознаят интернет отрано и да се информират за рисковете и ползите от времето, прекарано онлайн,
съветва Шахбазян. Според нея родителите трябва да се фокусират върху създаването на повече възможности за изява на детето онлайн, изграждане на умения за справяне с проблемни ситуации, както и устойчивост на вредни влияния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!