С ериозен проблем в дизайна на метода на работа на процесори на Intel налага значителни промени в операционните системи като Windows и Linux. Софтуерните обновления ще забавят работата на някои от устройствата, съобщава онлайн изданието The Register.
Милиони устройства са под риск заради пропуск на Intel
Проблемът е в самата архитектура на някои 64-битови x86 процесори на Intel. Той може да бъде решен или с купуване на друг процесор, или със сериозен софтуерен ъпдейт. За Windows такъв се очаква следващата седмица. "Кръпките" за Linux вече се разпространяват между различните дистрибуции. MacOS също ще трябва да получи ъпдейт в близко бъдеще.
Intel за сега запазва детайли за проблема в тайна. Това ще остане така докато не започнат да се разпространяват обновленията за засегнатите чипове и операционни системи.
Intel създаде 17-кюбитов квантов чип
Intel създаде чип по модела на човешкия мозък
Ясно е, че проблемът засяга процесорите на Intel от последното десетилетие. Той позволява на голям брой различни програми и софтуерен код да "разгадава" съдържанието на защитената памет в ядрото системата. Когато програма трябва да запише данни във файл или да стартира мрежова връзка, предава контрола над ядрото, което извършва работата.
Ядрото трябва да е "невидимо" за стандартните програми и те не трябва да имат достъп до него. Вместо това подават сигнал към процесора, който превключва на съответния режим, когато е необходимо и след изпълнение на задачата, веднага връща стария режим на работа.
Apple се извини за гафа с батериите и бавните iPhone-и
Проблем в дизайна обаче позволява на софтуера да заобикаля поне част от защитите и да получава достъп до паметта на ядрото. Това създава доста рискове за сигурността, като позволява на хакери по-лесно да атакуват системата или да четат иначе защитени данни. В ядрото се съхраняват пароли, кеширани файлове, сертификати за сигурност и др.
Технологичните тенденции през 2018 г.
Ето кои са най-лошите пароли за 2017 г.
Решението е преместване на ядрото на съвсем друго, отделно място. Така то не само ще е невидимо за останалия софтуер, но няма и да там, където е по принцип. Това е грубовато, но семпло решение, което ще доведе до нежелани странични ефекти. Най-осезаемо ще е забавянето в работата на системата. То ще се породи от увеличеното време за превключване между двата режима при всяка необходимост. Освен това процесът ще кара процесора да изчиства кешираната информация и да я презарежда от системната памет. Това също ще забави цялостната работа на системата.
Конкретните забавяния ще зависят много от системната конфигурация, натоварването и други фактори. Ефектът тепърва ще се изчислява, но се очаква да доведе до между 5% и 30% забавяне на системите според различните ситуации.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!